הוקרה מאבו מאזן לסופר אנטישמי

סופר בעל עמדות אנטישמיות קיצוניות קיבל אות הוקרה בשמו של יו"ר הרש"פ על מה שהוגדר כתרומתו לעניין הפלסטיני בסיפורי השהידים שפרסם.

שמעון כהן , ט' בכסלו תשע"ח

הוקרה. אבו מאזן
הוקרה. אבו מאזן
צילום: פלאש 90

בשגרירות הםלסטינית במצרים הוענק בשבוע שעבר אות הצטיינות מטעמו של יו"ר הרש"פ, מחחמוד עבאס, לסופר המצרי מוחמד סלמאוי, לשעבר יו"ר התאחדות הסופרים במצרים וכיום יועץ ההתאחדות, על מה שהוגדר כתרומתו הספרותית למען הענין הפלסטיני.

במכון 'ממר"י' מדווחים כי האות הוענק בהשתתפות בכירים וסופרים פלסטינים. הדוברים הבליטו את תרומתו של סלמאוי לענין הפלסטיני וציינו בין היתר כי סלמאוי תיעד את סיפורי השהידים והיווה "נשק רעיוני ספרותי" לעניין הפלסטיני.

עוד מציינים שם כי חודש קודם לכן קיבל סלמאוי בסנגל את "פרס אפריקה לחירות ושלום על שם יאסר ערפאת", ביוזמת השגריר הפלסטיני בסנגל. הפרס ניתן לסלמאוי באירוע חגיגי תחת חסותו של נשיא סנגל מאכי סאל ובנוכחות השגריר הפלסטיני בסנגל ובכירים סנגלים וערביים.

על סלמאוי ועמדותיו הקיצוניות והאטישמיות כותבים אנשי 'ממר"י': "סלמאוי הוא סופר בולט בעולם הערבי ובייחוד במצרים, אשר ידוע בדעותיו הקיצוניות והאנטישמיות. כך, בפברואר 1998, הוא פרסם בשבועון המצרי בשפה הצרפתית "אל-אהרם הבדו", מאמר שכותרתו "חפש את היהודים!", ובו טען, בצטטו את מכחיש השואה הצרפתי רוג'ר גורודי ואת האנטישמי האמריקאי דייויד אירווינג, כי היהודים מתנכלים לכל מי שאינו תומך בהם, ורמז לאחריותם לפרסום סקנדל מוניקה לווינסקי במטרה למנוע מנשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון, ללחוץ על ממשלת ישראל לעשות ויתורים לפלסטינים. סלמאוי גם תקף את החוק הצרפתי נגד הכחשת שואה, ואת העמדתו לדין של רוג'ר גורודי על סמך חוק זה, בכותבו: "ההוגה רוג'ר גורודי עומד לדין על בסיס חוק שנראה כשייך לימי הביניים, אך נחקק ב-1990. חוק זה... אוסר לפקפק [באמיתותם של] פשעים נגד האנושות. אך במקרה זה, המילה 'אנושות' לא מתייחסת למין האנושי, אלא אך ורק לשישה מיליון יהודים שהיו, לכאורה, קורבנות של רצח עם במהלך מלחמת העולם השנייה".

בשנת 2002 פרסם סלמאוי קובץ סיפורים תחת השם "ופאא אדריס וסיפורים פלסטינים נוספים", ובו סיפור המהלל את ופאא אדריס, המחבלת המתאבדת הראשונה. אדריס, פלסטינית ממחנה הפליטים אל-אמערי שבפאתי רמאללה, ביצעה ב-27.1.2002, פיגוע התאבדות ברחוב יפו בירושלים, בו נהרג אדם אחד ונפצעו כמאה וארבעים. את האחריות לפיגוע קיבלו, לאחר עיכוב בן שלושה ימים, גדודי אל-אקצא', הזרוע הצבאית של הפת"ח. על בסיס הסיפור של סלמאוי יצא גם סרט תחת השם "פצצה".

בהזמנה לאירוע הענקת האות בשמ של עבאס נכתב:" "כאות הערכה מצד כבוד הנשיא מחמוד עבאס, מי יתן ואללה ישמור עליו, לכותב והעיתונאי הדגול, מחמד סלמאוי, שגרירות מדינת פלסטין במצרים והאיחוד הכללי של הכותבים והסופרים הפלסטינים מתכבדים להזמינכם למסיבת הוקרה והענקת אות הצטיינות בתחום התרבות, האומנות והמדעים".