שכר דירה לחיילים בודדים יוצמד למדד

לאחר כעשור יתוקן האבסורד בו למרות העלייה במחירי הדיור נותר הסיוע שנותנת המדינה לחיילים בודדים בתשלום שכר דירה קפוא.

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ח

בן ארי
בן ארי
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

בעקבות בקשה של חברת הכנסת מירב בן ארי (כולנו), המכהנת כיו"ר השדולה לחיילים בודדים, החליט שר הביטחון, אביגדור ליברמן, להצמיד את הסיוע בשכר דירה לחיילים בודדים למדד הדיור, וזאת בשל יוקר המחייה.

על פי החלטתו של השר כבר בינואר הקרוב יזכו החיילים הבודדים לקבל את התוספת שתתעדכן מדי חודש ינואר.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת ח''כ בן ארי על מצוקתם הכלכלית של החיילים הבודדים ועל המשמעויות הכלכליות של ההחלטה.

"במשך שנים הם שוכרים דירה בשכר דירה שעולה כל שנה בעוד הם מקבלים את אותו מענק מהמדינה. אין חיבור בין עלויות שכר הדירה בפועל לבין הכסף שמקבלים מהמדינה", מסבירה בן ארי ומציינת כי תשלום שכר הדירה משתנה גם על פי המיקום וגם על פי עדכון המדד, בעוד התשלום לחיילים נותר קפוא כבר כמעט עשור.

"יש חיילים בודדים שגרים בבית החייל ולא כולם שוכרים דירה, אבל אלה ששוכרים דירה כפופים לאותה עליית מחירים ולא מתואמים עם השטח והמציאות. במשך כמעט עשור, המון זמן, הם מתמודדים ומשלמים מכיסם".

"כמעט כל קיצבה צמודה למדד מסוים ודווקא בסיוע הזה הם לא היו מוצמדים, וככל שהמדד עולה צריך לעדכן את סכום הסיוע", אומרת בן ארי המציינת כי הפנייה הראשונה הגיעה אליה מעמותות המאוגדות בפורום ארגוני החיילים הבודדים, שהציגו בפניה את הסוגיה.

היא כבר החלה בניסוח הצעת חוק פרטית, אך במשרד הביטחון ביקשו ממנה להקפיא את ההצעה ולקדם את המהלך בנוהל פנימי מול משרד הביטחון, ואכן מהלך זה עלה יפה והביא לתוצאות הנוכחיות.

באשר לעלויות ההחלטה שקיבל השר ליברמן אומרת בן ארי כי המספרים עדיין לא ידועים, אך הם יתבררו במהלך חודש ינואר הקרוב, כאשר יועבר התשלום הראשון.