הרב ברוורמן: אל תתפתו לסוחרי הקרקעות

רבה של ביתר עילית התריע מפני התפתות אחר פרסומים הקוראים לציבור החרדי לרכוש 'קרקעות המיועדות לבניה' כשבפועל פני הדברים שונים

מיכל לוי , ט"ז בכסלו תשע"ח

מזהירים את הציבור
מזהירים את הציבור
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בעקבות מקרים רבים בהם נפלו אברכים חרדים שרצו לצבור כסף קל באמצעות רכישת קרקעות חקלאיות שהוצגו כעומדות להפשרה, יצא הבוקר (שני) רבה של ביתר עילית הרב צבי ברוורמן במכתב חריף שבו הבהיר כי מדובר בהטעיית הציבור.

במכתבו התייחס הרב ברוורמן להצעות רכישה שפורסמו בריכוזים החרדיים אודות "רכישת קרקעות המיועדות לבנייה" וטען כי הם "מניחים ממונם על קרן הצבי", כלשונו.

"באחרונה משווקים בציבור החרדי, וגם בעירנו ביתר עלית, בפרסומות ראוותניות, הצעות לרכישת חלק במגרשים, המוגדרות כזכות לדירה. וכדי להימנע מתביעות משפטיות, מוצגות קרקעות אלו כ"קרקע בהפשרה", "קרקע המיועדות לבניה", "עיר חרדית חדשה", ועוד כהנה רבות, תוך הבטחה גלויה ומוסווית כי מדובר בעסקה משתלמת שתביא לרוכשיה דירה מוזלת. אך החובה להודיע בזה דעתי העניה כי רובם של הקונים "דירות" ו"מגרשים" אלו מניחים רוב מעותיהם על קרן הצבי", הבהיר.

לדבריו הוא כתב מכתבו זה לאחר שהתחקה אודות הצעות אלה. "לאחר שנתבררו בפני בכמה דיני תורה ולאחר שחזרתי וביררתי כל עניין מכירת שטחים אלו, הרי לענ"ד בחלק גדול מהצעות אלו מדובר בהטעיה גמורה, כי מדובר בשטחים שנרכשו ע"י המשווקים בסכומים זעומים, וכפי שניתן לבדוק באתרי מיסוי מקרקעין, אלא שהשטחים שנרכשו כדונמים שלמים, עברו תהליך מדומה של "חלוקה לדירות" ונמכרים פי חמישה ועשרה מעבר לשווים האמיתי".