אושר: עובדי המוסד לא יוכלו להתאגד

הכנסת אישרה את הצו לפיו יוארך בשנה האיסור החל על עובדי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים להתאגד. הוועדה דרשה להסדיר הנושא בחוק.

ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשע"ח

דורש הסדרה. דיכטר
דורש הסדרה. דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אישרה היום (שני), פה אחד, את צו הסכמים קיבוציים - הארכת תחולתו של פטור לגבי עובדים מסוימים..

הצו מאריך את אי התחולה של חוק הסכמים קיבוציים על עובדי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים בשנה נוספת, עד 31.12.18, ובכך אוסר עליהם להתאגד במשך תקופה זו.

בעקבות הדיון בצו לפני כשנה, שלח יו"ר הוועדה מכתב לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ חיים כץ (הליכוד), בבקשה לפעול לתיקון החוק באופן שימנע את הצורך בחידוש הוראת השעה בצו מדי שנה.

במכתבו, אשר ליווה את הנחת הצו לאישור הוועדה, כתב השר, "נעשה ניסיון להביא לחקיקה שתמנע הגעה לוועדה מדי שנה, כפי שביקשת במכתבך אלי. אך הניסיון לא צלח לעת עתה".

עו"ד שלמה יצחקי, הממונה הראשי על יחסי עבודה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אמר בדיון: לבקשת יו"ר הוועדה בדקנו אפשרויות לא לבוא כל שנה, אלא אולי 5 שנים, אפילו הכנו תזכיר חוק, אבל יש חשש גדול דווקא מצד ההסתדרות, שיתלבשו על התיקון הזה בגלל הגבלות שביתה וכו'. יש התלבטות אם לתקן את העניין הזה נקודתית לעובדי המוסד או להרחיבו, וכרגע הוחלט לקדם את זה כך".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, ציין מנגד, "אני אישית דיברתי עם יו"ר ההסתדרות והארכה לחמש שנים הייתה מקובלת עליו, ואח"כ דיברתי עם השר כץ והוא הציע 3 שנים, והסכמנו על זה בתור התחלה. זה לא לכבוד הארגון ולא לכבוד הכנסת להגיע לפה כל שנה, ולו רק בגלל שבכל מקביליו, כמו למשל שב"כ, הנושא כבר הוסדר בחקיקה. תיקון חקיקה שיתקן את זה לחמש שנים או לשלוש, יקרה מכם או שנעשה זאת בעצמנו, ואני מקווה שכבר בהארכה הבאה שנידרש לה, המצב יהיה שונה".