גם ערבים תורמים לקמפיין הריבונות?

ממטה ההתרמה לקמפיין הריבונות נמסר על תרומות מפתיעות שמגיעות מערבים המעדיפים לפי שעה לשמור על עמימות בזהותם המלאה.

שמעון כהן , כ"ג בכסלו תשע"ח

מטה התרמת הריבונות
מטה התרמת הריבונות
צילום: גרשון אלינסון. נשים בירוק

במטה ההתרמה לקמפיין הריבונות מדווחים על תרומות מפתיעות שמגיעות לצד תרומותיהם של תומכים "טבעיים". בין השאר מדובר גם על מוסלמים.

ראשי תנועת הריבונות מיסודה של 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר, מדווחות כי בין התרומות שהגיעו נמצאו גם תרומותיהם הכספיות של לפחות חמישה מוסלמים. עם אחד מהם אף שוחחו השתיים ומסתבר שדבר קמפיין הריבונות הגיע גם לאוזניהם והם אף תומכים בו.

"אחד התורמים המוסלמיים מסר את תרומתו. שאלתי אותו אם הוא מזדהה עם החלת הריבונות ביהודה ושומרון, והוא אמר שכן, אבל שהוא מעוניין בזכויות שוות כחלק מהריבונות הישראלית", מספרת נדיה מטר ומוסיפה: "אמרתי לו שראש ממשלה הוא לא יהיה. הוא אמר בתגובה שהוא לא רוצה להיות ראש ממשלה אלא שר ביטחון כי הוא יודע איך מטפלים בערבים...".

עם זאת התורם כמו מוסלמים נוספים שתרמו ביממה האחרונה ביקשו להישאר בעילום שמם, ככל הנראה מחשש לשלומם. "גם זו סיבה לרצונם של המוסלמים בריבונות. הם יודעים היטב מה מחיר החיים במציאות אלימה ובלתי דמוקרטית. הם חוששים להזדהות בשמם, חוששים להביע את עמדתם ומקווים שמשהו ישתנה לטובת עתידם ועתיד ילדיהם".

כאן המקום להזכיר את דבריו של הכלכלן ערן בר טל באירוע השקת מבצע ההתרמה, ולפיהם חזון הריבונות ייטיב הן עם היהודים במדינת ישראל שתזכה לידיים עבודות ולעלייה דרמטית במחירי הקרקעות שיופשרו לבנייה, והן עם הערבים שייצאו מקיפאון מעגל העוני לעבודה נדרשת.

עוד נזכיר כי גם בכנס הריבונות הרביעי אותו קיימה תנועת 'נשים בירוק' לפני מספר חודשים התקיים פאנל שלם ובו השתתפו מוסלמים שהביעו את רצונם בהחלת הריבונות הישראלית עליהם ואף נימקו את עמדתם באופנים שנים על בימת הנואמים.