קשר חופשי - סרט מטלטל

יאיר, צעיר יתום מבית דתי לאומי, כמעט נהרג בגלישת סנפלינג ומחליט להתחזק בעוד אושיק חברו מתרחק מכל סממן דתי. הסרט המלא לצפייה.

רפאל לוי , כ"ט בכסלו תשע"ח

סנפלינג
סנפלינג
צילום: ISTOCK

לכבוד חנוכה משוחרר לראשונה לצפייה מלאה הסרט "קשר חופשי" מבית ביה"ס לקולנוע יהודי "תורת החיים".

במרכז הסרט עומדים שני שמיניסטים מישיבה תיכונית, יאיר (חגי מולודיק), צעיר יתום, אשר חולק עם אושיק (דוד לייזרוביץ') ידידות עזה ואהבה לגלישת סנפלינג.

כשיאיר כמעט נהרג בגלישת סנפלינג במהלך טיול משותף שלו ושל אושיק, הוא נודר נדר שמכריח אותו להתחזק מבחינה דתית. ההתחזקות מרגיזה את אושיק, שבניגוד ליאיר הולך ומידרדר מבחינה דתית. אושיק גם סובל מדמות אב שתלטן שמעצימה את הדרדור, כשדמות האם נקרעת בתווך.

כשיאיר פונה לדרכו החדשה ולישיבה הגבוהה שבה הוא מגלה עולם רוחני חדש ועשיר, הוא נאלץ לבחור בינה לבין המשך חברותו עם אושיק, שחש נבגד מהתנהגותו. עוצמת החברות עולה שוב ושוב למבחן במהלך הסרט, שמעניק התייחסות נרחבת גם למערכות היחסים בין הורים למתבגרים שומרי מצוות. המתחים שבין הורים ובנם שמזלזל בשמירת מצוות ואף נוטש את הדרך בה חונך, ולחילופין בין הורים ובנם הצעיר שהתחזק מבחינה דתית, משתקפים יפה לאורך הסרט.

"בהקרנה של הסרט בישיבה תיכונית בצפון" מספר עמיאור ארציאל במאי הסרט, "ניגש אלי נער, שסיפר לי שהוא יתום, ושהסרט הזה נתן לו כוחות עצומים להתמודדות. הוא כל כך ביקש שאתן לו דרך לראות את הסרט כשהוא רוצה, אך לא היה לי איך לתת לו את זה. שמרתי את הטלפון שלו ואחד הדברים הראשונים שעשינו לאחר העלאת הסרט היה להתקשר אליו כדי לתת לו גישה ישירה חינם".

בכי ודרמה אינם המאפיינים היחידים של הסרט. היו אפילו כמה אירועים מרגשים. ארציאל מספר על אנשים רבים שמבקרים את הסרט מזוויות שונות ומוצאים לו פרשנויות אחרות, משהו שלדברי עמיאור "רק ממחיש כמה שה' הוא הבמאי ואני רק עובד אצלו, וכך באמת מובן איך יכולים להיכנס לסרט כל כך הרבה דברים שלא חשבתי עליהם".

צפו בתגובות של נוער וצופים לסרט