''רגע, אל תלכו, אני יהודייה''

תלמידי ישיבת מעלות שהגיעו להדליק נרות חנוכה אצל שכנים פגשו אישה שאינה דוברת עברית ונשואה לגוי. היא הפתיעה אותם בזיכרונות מרגשים

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ח | עודכן: 09:18

התלמידים במפגש נוסף
התלמידים במפגש נוסף
צילום: קרוב ללב

מעמד מרגש ליווה קבוצת תלמידים מישיבת ההסדר במעלות כאשר הגיעו עם נרות וחנוכיות להדלקת נרות בבתי תושבים בעיר ופגשו אישה מבוגרת שיחד איתם צפו בה זיכרונות יהודיים מסבה המנוח.

התלמידים הגיעו אל בית המשפחה במסגרת השיח המתמיד של הישיבה עם התושבים, שיח המתרחש מידי יום חמישי כאשר התלמידים פוגשים תושבים בבתיהם לשיח מקרב לבבות.

השבוע ביום שלישי, בנר ראשון של חנוכה, הם התחלקו לקבוצות ויצאו להדליק נרות בבתי העיר כשהם לוקחים איתם חנוכיות, נרות ומטבעות שוקולד.

"דפקנו בבית אחד במהלך הערב", מספר גפן מאיר, אחד מתלמידי ישיבת ההסדר שמשתתף במיזם, "אדם מבוגר פתח לנו את הדלת, חייך אלינו ומיד אמר שהוא לא יהודי ולא מעוניין. חשבנו להמשיך הלאה, אבל אז הגיעה אשתו ואמרה לנו 'אני יהודייה!', היא הזמינה אותנו להיכנס פנימה. שניהם דוברי רוסית, דיברו איתנו רק באנגלית, לא הבינו עברית.

''כשהצענו לה להדליק נרות חנוכה וסידרנו את החנוכיה עם הנרות היה נראה שהיא נשאבת כל כולה לדברים שהיא זוכרת מהילדות, היא התרגשה ובכתה. עשרות שנים שלא יצא לה להדליק נרות, ופתאום הבאנו לה חנוכיה הביתה. עבורנו זו הייתה חוויה בלתי נשכחת".

יצוין כי המפגש בין התלמידים לתושבים מתקיים בעידודו של ארגון "קרוב ללב" ובמסגרת המיזם "קרוב ברחוב". במיזם משתתפים למעלה מ-800 תלמידים מ-12 ישיבות תיכוניות וגבוהות ברחבי הארץ.

התלמידים מגיעים אל בתי תושבים, דופקים על הדלתות עם ערכות ייעודיות לחג החנוכה ומקיימים יחד איתם את מצוות החג.

"המטרה היא לבוא ולתת לבחורים הזדמנות במפגש לא פורמלי עם עם-ישראל בצורה הכי פשוטה ועממית", אומר דן כץ, מנהל מיזם 'קרוב ברחוב', "המקרה המרגש הזה הוא רק סיפור אחד משפע הסיפורים והמפגשים שקורים סביב חג החנוכה ברחבי הארץ, וסביב חגים אחרים. הדברים הללו נותנים לנו את הכח להמשיך ולהפיץ בעם ישראל הרבה אור".