יומני השופטים נחשפו
אסתר חיות בחשה במינוי השופטים

כשהייתה שופטת מן המניין, הצטרפה חיות לפחות 12 פעמים לדיוני הוועדה לבחירת שופטים - אף שלא הייתה חברה בה

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ח

נאור וחיות
נאור וחיות
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מפרסום יומניהם של שופטי בית המשפט העליון עולה התנהלות בעייתית של נשיאת בית המשפט העליון חיות בנושא מינוי שופטים, בתקופתה כשופטת מן המניין.

ביומניהם של השופטים החברים בוועדה לבחירת שופטים - נאור, רובינשטיין וג'ובראן, וביומנה של אסתר חיות שלא היתה חברת ועדה, מתועדות לא פחות מ-12 ישיבות של הארבעה המוגדרות כישיבות הכנה והתייעצות לקראת כינוס הועדה לבחירת שופטים הממנה מועמדים לבתי המשפט.

מצב שכזה מעורר בעיה חוקית שכן חוק בתי המשפט קובע כי על החברים בוועדה לבחירת שופטים לפעול שלא בשם הגוף ממנו הם מונו אלא בהתאם לשיקול דעתם הבלעדי.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "סעיף 6א' לחוק בתי המשפט קובע כי על חברי הוועדה לבחירת שופטים להצביע לפי שיקול דעתם, וחזקה על כל חברי הוועדה שכך פעלו. הסעיף אינו אוסר על חברי הוועדה לקיים התייעצות.

"השופטת חיות, כמי שהיתה מועמדת לכהן כנשיאה עם פרישתה של הנשיאה נאור, התבקשה להשתתף בחלק מאותן התייעצויות וכך עשתה. הנשיאה חיות אינה רואה כל מניעה למסור את שמות אנשי התקשורת שעימם נפגשה, ככל שהדבר תלוי בה".

לצפייה ביומנים: מרים נאור, אסתר חיות

בתנועה למשילות ודמוקרטיה בירכו על מסירת יומני השופטים ואמרו כי "זהו צעד ראשון לשקיפות הראויה גם בבית המשפט, שעד היום נמנע בעקביות מלהיחשף לאור השמש ולהחיל על עצמו את הסטנדרטים המתחייבים מרשות שלטונית".

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה עו"ד שמחה רוטמן אומר בתגובה למידע שעולה מלוחות הזמנים כי "ישיבות ההכנה והתיאום בין השופטים החברים בוועדה לבחירת שופטים יחד עם הנשיאה העתידה, חיות, מעידים על כך שאין פלורליזם בבית המשפט העליון ששופטיו פועלים בתאום מלא וכאיש אחד".

לדברי רוטמן "מציאות כזו מלמדת שנכון להוציא את השופטים מהליך המינוי ובכך להצטרף לשאר המדינות הדמוקרטיות בהן מינוי שופטים נעשה על ידי נבחרי הציבור בהליך פומבי ושקוף".