טראמפ משחרר את שלום רובשקין

נשיא ארצות הברית החליט לקצוב את עונשו של היהודי האמריקני שניהל מפעל לייצור בשר כשר ונידון ל-27 שנות מאסר בגין עבירות פליליות.

ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע כי החליט לקצוב את עונשו של היהודי האמריקני שלום רובשקין, שניהל בעבר מפעל לייצור בשר כשר בארצות הברית ונתבע על ידי הרשויות על שורה של עבירות פליליות. רובשקין נידון ל-27 שנות מאסר וקנס של 31 מיליון דולר.

בעקבות ההודעה רובשקין ישוחרר מהכלא.

בהודעה מטעם הבית הלבן נמסר כי "רובשקין ריצה יותר משמונה שנות מאסר, עונש שרבים כינו 'מוגזם, לאור הפער בין גזר הדין שהוטל עליו לבין גזרי דין שהוטלו בגין פשעים דומים".

בהודעה נמסר עוד כי "פעולה זו אינה חנינה נשיאותית. היא אינה מבטלת את הרשעתו של מר רובשקין. החלטתו של הנשיא התבססה על הבעת תמיכה מטעם חברי קונגרס וחתך רחב בקרב הקהילה המשפטית".

רובשקין ניהל במשך שנים רבות באיווה מפעל לשחיטת בשר כשר. בשיא פעילותו העסיק המפעל קרוב ל-2000 עובדים. ב-2008 בפשיטה על מפעלו נעצרו קרוב ל-700 מעובדיו באשמת העסקת עובדים זרים וקטינים. הפשיטה על מפעלו התבצעה על ידי כוחות משטרה גדולים מלווים במסוקים ויחידות של הFBI.

במהלך משפטו טענו סנגוריו כי לשופטת היו שיקולים זרים ולמרות סתירה בראיות החליטה להרשיע את רובשקין במלוא חומרת העונש ושלחה אותו ל-27- שנות מאסר בנוסף לקנס של 31 מיליון דולר.

הציבור החרדי בארצות הברית התלכד כולו סביב משפטו של רובשקין. בערים רבות נערכו עצרות תמיכה בו, וכן כסף רב נאסף לכיסוי הוצאות המשפט. לפני מספר שנים הוגשה בקשה לנשיא הקודם, ברק אובמה, לחנון את רובשקין. על הבקשה היו מעל ל-52 אלף חתימות, אך אובמה סירב לה.