לפיד: הולכים לסגור לכם את העיר

יו"ר 'יש עתיד' תוקף את הקואליציה שנכנעת לטענתו לחרדים ומעבירה את חוק המרכולים הפוגע לדבריו באזרחי המדינה.

חזקי ברוך , י"ד בטבת תשע"ח

תוקף. יאיר לפיד
תוקף. יאיר לפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, פתח בצהריים (שני) את ישיבת הסיעה במתקפה על הקואליציה בעקבות האישור הצפוי של חוק המרכולים.

"אני רוצה להגיד מפה לאזרחי ישראל. אם אתם גרים במודיעין, הולכים לסגור לכם בשבת את העיר. אם אתם גרים באילת, הולכים לסגור לכם בשבת את העיר", פתח לפיד. "אם אתם גרים בנתניה, הולכים לסגור לכם בשבת את העיר. אם אתם גרים בקריות, הולכים לסגור לכם בשבת את העיר. אם אתם גרים באשקלון, בבאר שבע, באריאל, בחולון, בבת ים, הולכים לסגור לכם בשבת את העיר".

"לא יהיו חנויות, ואם תצאו לטייל בשבת לא יהיה 'יילו' או אלונית בתחנות הדלק. יתלו על העיר שלכם שלט 'סגור, וזהו", הוסיף יו"ר יש עתיד, "לא כי הפרעתם למישהו. לא כי גרים לידכם תושבים חרדים שזה מפריע להם. לא כי מישהו התלונן. יסגרו לכם את העיר סתם כדי להראות שהם יכולים. כי המפלגות החרדיות רוצות להראות שהן יכולות להגיד לחילונים ולמסורתיים מה לעשות ואיך לחיות. ונתניהו, בגלל החקירות שלו, מתקפל ונכנע להם בכל דבר".

לדבריו, "מי שייפגע יותר מכל, היא השבת הישראלית. כמו שחוק החמץ גרם לזה שאנשים התחילו לעשות בפסח מנגלים עם פיתות ובגטים. כך הדבר היחיד שהחוק הזה יגרום זה חילול שבת המוני. כי כפייה חרדית אף פעם לא עובדת. תמיד יש לה השפעה הפוכה".

"אני אוהב את השבת. כל מי שנמצא פה מרגיש כמוני. יש לי שולחן שבת וארוחת שבת. יכול להיות שהם שונים משולחן השבת של דרעי או גפני. אז מה? אני לא כופה עליהם את השבת שלי, הם לא יכפו עלי את השבת שלהם", טען לפיד.

"זה החטא הראשון. החטא השני, הוא זה שהם משניאים את היהדות על המוני בית ישראל. במקום יהדות שמקרבת בינינו, הם הופכים אותה למה שמפריד בינינו וקורע אותנו לגזרים. במקום שהיהדות תהיה הבסיס המשותף שלנו, הם הופכים אותה לסלע המחלוקת", הוסיף לפיד, "ובשביל מה? בשביל לסגור חנויות בשכונות ובערים שהם במילא לא גרים בהן? להכריח בשביל להכריח, לכפות בשביל לכפות? אנחנו ניאבק בחוק הזה בכל כוחנו פה בכנסת, ובבית המשפט, וברחובות ובכיכרות. זו לא מלחמה על דת, זו מלחמה על חופש, ועל זכות הבחירה, ועל זה שאף אחד לא יגיד לנו איך לחיות".