ראש המוסד: "יש לנו עיניים גם באיראן"

ראש המוסד יוסי כהן מעריך שההפגנות לא יובילו למהפכה. "לא צריך לפתח ציפיות, על אף שאשמח לראות מהפכה חברתית באיראן. אולי בעתיד".

ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשע"ח

יוסי כהן
יוסי כהן
Photo by Amos Ben Gershom/GPO

ראש המוסד יוסי כהן העריך הבוקר (שלישי) כי ההפגנות באיראן לא יביאו לערעור המשטר.

"יש לנו עיניים ואוזניים ויותר מכך גם באיראן", אמר כהן בכנס של אגף הממונה על השכר במשרד האוצר.

לדבריו, "האזרח האיראני יצא להפגנות על רקע מצבו הכלכלי והציפייה מהנשיא חסן רוחאני היא לשפר את הכלכלה. זה מה שהוציא אותם לרחובות.

"לא צריך לפתח ציפיות, על אף שאשמח מאוד לראות מהפכה חברתית באיראן. זה אולי יקרה בעתיד", ציין כהן.

לדברי ראש המוסד, "האיראנים באין מפריע שועטים לתוך המזרח התיכון עם הרבה מאוד כוחות, באופן כזה שמימוש החזון מביא לכך שנוצר כמעט בפועל מסדרון אווירי ויבשתי ששופך לתוך המזרח התיכון לוחמים".

כהן אמר את הדברים על רקע דיוני הקבינט בשבועות האחרונים, שעסקו בהתבססות האיראנית בסוריה ובלבנון - ובעיקר בהתמודדות הישראלית עם התמורות המתרחשות בגבול עם סוריה.

מערכות ההסברה של ישראל פעילות מאוד בעניין הסכנה של ההתבססות האיראנית בגבול ישראל וסוריה בעיקר במישור הדיפלומטי.

ראש הממשלה עצמו מגוייס למערכה הזו - ועורך באחרונה שיחות רבות עם מנהיגים מרחבי אירופה בעיקר - הן של מדינות גדולות כמו בריטניה וגרמניה והן של מדינות קטנות יותר.

נתניהו פונה אל המנהיגים, מתאר להם את המצב ואת ההערכות הביטחוניות מהבעיות שעלולות להיווצר בגבול ולייצר איום משמעותי על ישראל, ומבקש את תמיכתם במאבקו בנושא.

בנוסף, מתנהלים שיחות עם הממשל האמריקני, שם בעבר הביעו שיוויון נפש באשר להתבססות האיראנית, הישירה והעקיפה, סמוך לגבולה הצפוני של מדינת ישראל.

בהקשר זה אמר ראש הממשלה נתניהו לפני שבועות אחדים בפורום סבן, "לא נאפשר למשטר האיראני לבצר עצמו צבאית בסוריה, כפי שהוא רוצה לעשות, כשהמטרה היחידה שלו היא להשמיד את מדינתנו".