''מתקנים עוול של שנים''

הכנסת דנה בהצעת החוק שתמנע מהרשות הפלסטינית לשלם משכורות למחבלים ומשפחותיהם. ח"כ שטרן: "במשך שנים ישראל נתנה יד לעידוד טרור".

חזקי ברוך , כ"ב בטבת תשע"ח

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון בראשות ח''כ אבי דיכטר (הליכוד) דנה הבוקר (שלישי) בהצעת החוק של ח''כ אלעזר שטרן (יש עתיד) לקיזוז הכספים שהרשות הפלסטינית מעבירה למחבלים ומשפחותיהם, מתוך כלל הסכום שישראל מעבירה לרשות מדי שנה.

ח"כ שטרן אמר לערוץ 7 כי ''הצעת החוק הזו תבלום את ההסתה ברשות הפלסטינית לבצע טרור נגד יהודים. ''מתקנים עוול של שנים שממשלת ישראל, בעקיפין אבל די במישרין, נותנת יד לעידוד טרור, על ידי זה שהיא מאפשרת לרש"פ להעביר כספים שהיא מקבלת מממשלת ישראל לטובת משפחות הטרור''.

בתחילת הדיון סקר גל כהן מהלשכה המשפטית במשרד הביטחון, את הצעת החוק הממשלתית שהגיש משרד הביטחון ודומה להצעת החוק של שטרן.

לדברי כהן, ''הצעת החוק הממשלתית קובעת שמדי שנה יגיש שר הביטחון לקבינט דו''ח שמסכם את העברת הכספים של הרשות הפלסטינים לארבע קבוצות: אסירים ביטחוניים, משפחות של אסירים, משפחות של מחבלים שנפצעו ומשפחות של מחבלים שנהרגו".

"הקבינט יקבע את השורה התחתונה – כמה הועבר, והוא זה שיקוזז. אותו סכום ינוכה מהכספים שמעבירה ישראל לרש''פ. הצעת החוק מאפשרת לקבינט מידה של גמישות להחליט שהוא מעביר חלק מהסכומים, או שהוא מעכב את הניכוי, ומאפשרת לו גמישות מלאה בהתאם לשיקולים מדיניים לקבל את ההחלטה. יכולים להיות נימוקים ביטחוניים מבחינת מצבה של הרשות, או נימוקים מדיניים מבחינת הסדר כזה או אחר".

על כך אמר יו''ר הוועדה ח''כ דיכטר, "אם לרש''פ יש בור תקציבי, זו לא יכולה להיות בעיה של מדינת ישראל. המשמעות של מה שקורה היא כזו: מחבל הוא אדם פרטי, וברגע שמבצע את הפיגוע ונעצר או נהרג, באותו רגע הוא הופך לעובד מדינה. הוא מקבל מספר ומתחיל לקבל משכורת, ולכן הסיפור הוא כל כך אבסורדי, ולכן אני אומר לכל משרדי הממשלה, קחו בחשבון שזה המצב".

"כרטיס הכניסה של אותו מחבל להיות עובד מדינה – הוא לבצע פיגוע טרור. זה לא אמורפי, זה דבר מאוד מוגדר - ביצוע טרור כדי להפוך לעובדי הרש''פ, וככל שהעונש ארוך יותר, כך המשכורת שלו גבוהה יותר. בהפיכתו לעצור או הרוג, הוא הופך את עצמו לעובד מדינה. שבעה אחוז מהכסף שאנחנו מעבירים לרשות הפלסטינית מגיע למחבלים. אנחנו לא יכולים לאפשר את זה''.

בסיכום הדיון אמר דיכטר, ''אני שמח שהתקדמנו ושמשרד הביטחון שם תזכיר חוק כפי שהתחייב. יש לנו 21 ימים ואני אכבד אותם. בתוך 3 שבועות ימים יתקיים דיון הכנה לקריאה ראשונה, על הצעת החוק של אלעזר שטרן. אני רואה בעיה קשה מאוד בניסוח הממשלתי הקיים, יש בו אמירה שהיא מאפיינת את הדבר הכי משמעותי בהצעת החוק – בזה שוועדת השרים יכולה להחליט לא לנכות בכלל או לנכות סכום מוקטן משיקולים של ביטחון לאומי ויחסי חוץ – משהו שמחזיר אותנו לאחור".

"אני לא מצליח להבין איך נותנים לתופעה הזו לעבור שנה מדי שנה לנגד עינינו ולא עוצרים אותה. אני חושב שהכיוון הזה (של הצ''ח הממשלתית) הוא כיוון בעייתי מאוד ואתם מוכרחים לעשות חשיבה נוספת. נחכה 3 שבועות, נתכנס ונעשה קריאה של הצעת החוק של שטרן לאישורה לקריאה ראשונה.

''אני מקווה שתיקחו בחשבון את ההערות ואני מאמין שיהיה ניתן למצוא מכנה משותף בין שתי ההצעות. אני בהחלט רואה באופן ריאלי שעד סוף מושב החורף החוק יעבור קריאה שנייה ושלישית. זה מגיע למדינת ישראל ומגיע לא פחות לנפגעי הטרור'', הוסיף דיכטר.