הרב רפי פרץ לערוץ 7:
"לא נתנו לי לדבר בצבא, חששו מבעירה"

לפני שעזבתי את הצבא אמרתי לרמטכ"ל 'הציונות הדתית תעמוד על הרגליים האחוריות' נגד השירות המשותף. אני שמח שהרמטכ"ל בחר ללכת איתנו.

יוני קמפינסקי , כ"ג בטבת תשע"ח | עודכן: 23:37

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: יוני קמפינסקי

ראיון: הרב רפי פרץ, ראש ומייסד מכינת עצם (עצמונה)

לסיוע בבנייה מחדש של מכינת עצם לחצו כאן

הרב תא''ל במיל' רפי פרץ, ראש מכינת ''עצם'' ולשעבר הרב הראשי לצה''ל, מתייחס בראיון לערוץ 7 למבצע ההתרמה המיוחד שעורכת המכינה במטרה להשלים את מבנה המכינה ביישוב נווה בעוטף עזה.

''יש פה הרגשה שאנחנו סוגרים מעגל ברוך ה'. לצערי הרב נעקרנו מגוש קטיף, הסתובבנו בכל מיני מקומות והחלטנו שאנחנו ממשיכים בדרך, בדרכה של תורה, בדרך של אמונה בעם ישראל, ברוך ה' בנינו חזרה את המכינה''.

''לקח לנו שמונה שנים ואנחנו עומדים עכשיו בפיניש, מבחינתנו ההתרמה עכשיו היא ביטוי של מעגל שנסגר, שאנחנו חזרנו להיות נטועים פה בחולות חלוצה. לפני שש שנים רק חול היה פה וברוך ה' יישובים פורחים", מתאר הרב פרץ.

הרב פרץ מספר על בחירת מקום מושבה החדש של המכינה, "אנחנו הבנו שהחולות השוממים של חלוצה, אם אנחנו לא ניישב אותם תישאר לנו חלקה פרוצה בתוך הארץ הזו. ואמרנו או אנחנו הולכים לדאוג לביתנו או ממשיכים את המסר שלנו עם עם ישראל, והתשובה היתה חד משמעית - אנחנו הולכים להמשיך.

''אני אמרתי, 'חברים, אני לא יכול לבקש מכל אנשי הצוות לבוא, אבל מי שמוכן לבוא אנחנו כנראה הולכים למקום הכי רחוק בארץ הזאת ושם נהיה'. בדיעבד אני יכול לומר שלבחורים במכינה זה נפלא. באים ח'ברה תל אביבים, מה שנקרא צפונבונים, באים לחולות, עוברים סופות, עוברים את כל התנאים של הנגב, רחוקים מהבית, אין קליטה טובה. פתאום יש מקום ללמוד תורה. יושבים כאן, לומדים, כיף להם, לא נוסעים הביתה כל היום הלוך חזור, ברוך ה'. בדיעבד יצא לכתחילה".

הרב פרץ בכנס רבנים צבאיים
דו"צ

לפני כשנה פשט הרב פרץ את מדי הקבע, וסיים תקופה בת שש שנים שבה כיהן כרב הראשי לצה''ל. "זה היה בשבילי חלק מהמילואים, אני 43 שנים עושה מילואים, מבחינתי אני חייל של העם הזה''.

הרב פרץ מעיד כי 'הושתק' במהלך תפקידו. ''אני הרגשתי שלא נתנו לי מספיק לדבר, אני חושב שצה"ל קצת הפסיד מזה שלא נתנו לי לדבר כי אני מדבר 'ממלכתי', זה החיים שלי. אני אוהב את הצבא, אני אוהב את מדינת ישראל. הם כל הזמן חששו שיפלטו דברים ולא רצו שתהיה בעירה. אני מבין את הדבר הזה, חלקתי עליו וניסיתי ולא תמיד הצלחתי''.

עם איזה תובנות חזרת לתפקיד כאן כראש המכינה לאחר השירות כרבצ"ר?

"אני מבין שהדבר הכי קריטי היום זה שתהיה לבחורים טהרה פנימית, את האידיאליסטיות ואת ההבנה הבלתי מעורערת שאנחנו שליחים של העם הזה.

''אנחנו רוצים לבנות כאן חבורה ערכית, אידיאליסטית, מעשית שפועלת מתוך תודה ומתוך אמונה בעם הזה, בתחיית האומה על ארצו ומדינת ישראל, עושה את הכל מתוך ישרות וענווה גדולה''.

הרב פרץ משמיע מילים חריפות על פקודת השירות המשותף, שעד אשר עודכנה לאחרונה, גרמה בעיות לחיילים דתיים ששירתו בצה''ל, בעיקר בתפקידי לחימה.

"אני מאוד גאה בציונות הדתית, בדרך שבה היא נלחמה על נושא השירות המשותף ואני ידעתי וגם אמרתי את זה לרמטכ"ל לפני שנה כשעזבתי, אמרתי לו 'תדע לך שהציונות הדתית תעמוד על הרגליים האחוריות על הדברים האלה'. ואני שמח שעמדנו על הרגליים האחוריות ואני מאוד גאה ומודה לרמטכ"ל שהוא הולך איתנו כי זה בלתי אפשרי בשבילנו''.

גדי איזנקוט
Sraya Diamant/IDF Spokesperson

הרב פרץ מעיד כי הנחייתו לתלמידיו היתה ברורה - לא מתגייסים ליחידות מעורבות. ''אמרתי לבחורים, 'אם נצטרך ללכת ליחידות מעורבות, על גופתי תלכו. לא הולכים לשם'. אנחנו פרצנו את הדרך שחיילים יסתובבו בכל הצבא. מכוח הזכות הזו גם מוטלת עלינו האחריות לדעת לאן כן ולאן לא. זו אחריות עצומה".

כשאתה רואה את תלמידיך משרתים ביחידות המובחרות וגם ביחידות ה'רגילות', איך התחושה?

''יש לי תלמידים שהגיעו לטייסת שלי, כשרוצים לדבר על חלום, זה החלום. ועכשיו קורה דבר עוד יותר יפה: אחד התלמידים הכי אהובים עלי שהיה תלמיד מופלא פה אני איתו בקשר וחיתנתי אותו והוא עכשיו בטייסת שלי והוא הולך להיות מפקד הטייסת שלי. אז אני סוגר מעגל כמו סבא טוב ומאושר עם הילדים והנכדים".

הכתבה בשיתוף עם מכינת 'עצם'
לסיוע בבנייה מחדש של מכינת עצם לחצו כאן