צחוקים של גרושות: איך מרחיקים אבא

בקבוצות הפייסבוק של נשים גרושות מתגלות התוצאות הפחות יפות של 30 שנות חקיקה פמיניסטית.

גיל רונן , ז' בשבט תשע"ח

מתוך קבוצות הגרושות
מתוך קבוצות הגרושות
צילום מסך

במדינת ישראל, הורגלנו לחשוב שאמהות גרושות הן בעצם "משפחות חד הוריות" ושאבות גרושים הם בהכרח חמקני מזונות נכלוליים ואנשים אלימים.

בראיון שערך "ידיעות אחרונות" עם ח"כ שולי מועלם-רפאלי בתחילת השבוע שעבר, בשיא המחלוקת סביב "חזקת הגיל הרך", הובאו צילומי מסך מקבוצת הגרושים א' זה אבא, שציירו את האבות הגרושים באור מאוד לא סימפטי.

ברם, הצצה לתוך קבוצות פייסבוק של נשים גרושות מראה שלא חסרים ביטויים מכוערים גם שם. יתרה מזאת, מתברר שחלק מהנשים יודעות היטב שעקב התעמולה והחקיקה הפמיניסטית של שלושת העשורים האחרונים, קל מאוד כיום לגרום להשלכתו של אזרח מביתו והרחקתו מילדיו, אם הוא גבר, וכי אין צורך בהוכחות שעבר עבירה לשם כך.

קבוצת פייסבוק חדשה הקרויה "האמת על לביאות בשטח" מתמחה בהבאת ציטוטים מתוך הקבוצות של הגרושות וממקומות אחרים.

מתוך קבוצות הגרושות
צילום מסך

במקרה אחד, “חד הורית" שואלת "איך עושים צו הרחקה לאבא מהילדים?” ומקבלת תשובה: “מספרים שהוא מסכן אותם. ומאיימים על השופט שאם יקרה להם משהו זה עליו. ושתרדפי אותו בכל מדיה אפשרית. חחח לי זה עבד".

גרושה אחרת מייעצת: “לא צריך הוכחות ולא כלום. אם את מרגישה מאויימת תגשי לבית משפט לענייני משפחה ובמקום השופט נותן לך צו לשלושה חודשים... גם לא צריך לשלם אגרת בית משפט בעניין הזה".

בעמוד של עורך דין, אישה מגששת ומבררת: "במידה והבית רשום על שם הבעל, והאישה מתלוננת למשטרה על אלימות פיזית של בעלה כלפיה... אם יכול להיות מצב שהאישה היא זו שתורחק מהדירה? עם הילדים?”

מתוך קבוצות הגרושות
צילום מסך

גרושה אחרת רוצה לדעת אם היא עלולה לאבד את "כל ההטבות שניתנות לאמא גרושה" אם סיכמה על "משמורת משותפת" עם בן זוגה לשעבר.

וגרושה נוספת מבטיחה לבת שיחתה המודאגת: “אם הוא היה משלם מזונות והוא נכנס לכלא את זכאית לקבל את הבטחת ההכנסה שלו".

הפמיניסטיות מתעקשות ששיעור תלונות הכזב נגד גברים זניח. צילומי המסך מרמזים לתמונה שונה.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.