האמן זהר בהרי כובש עולמות חדשים

האמן הרב תחומי, זהר בהרי, שפרץ לתודעה הישראלית בשנים האחרונות עם ציורים עוצמתיים ומעוררי השראה, יוצא לסדרה של תערוכות באירופה.

קובי שם טוב , ב' בשבט תשע"ח

זהר בהרי
זהר בהרי
צילום: רון ארדיטי

התערוכה תעסוק בנושא השואה. "מדובר באומנות בעלת שליחות", אומרת האוצרת בשמת ניראון.

עלייתו המטאורית של האמן הישראלי זהר בהרי מבצעת החודש עוד קפיצה, כאשר יצירותיו יוצאות לסדרה של תערוכות ברחבי אירופה, החל מה-18.1.18, אז תוצג התערוכה הראשונה במילאנו. התערוכה נקראת "עיקרון של תקווה – עולם חדש". בהרי (44) הוא אמן רב תחומי – הוא מצייר, מפסל, מלחין, מנגן ושר. זה קרה לו כמעט בין לילה. פתאום קם אדם בבוקר בגיל 40 ומוצא את עצמו כותב שירים, מלמד את עצמו לנגן על פסנתר, מפסל, מצייר ומציג בתערוכות יצירות עוצמתיות בשמן ואקריליק, שחודרות היישר לליבם של המתבוננים, כמו שיריו קורעי הלב, שלא משאירים את השומעים אדישים. "יש לי תחושה שאני סוג של שליח", הוא אומר, "מה זה שליח? זה מישהו שמתחבר אישית לכל אדם, מרגיש את הכאב שלו ומצליח בעזרת האומנות לגעת בכל אחד. יש בי את היכולת להציץ לתוך הנפש. אני מקבל מסרים בחלומות ורואה דברים לפני שהם קורים. אין לי הסבר איך כל זה קרה לי. הגעתי מעולם העסקים ולא משום רקע רוחני ועדיין אני מרגיש שיש שיחות ביני לבין האל. לפעמים אני קם בלילה כולי שטוף זיעה. אני כותב בפירוט את החלומות שלי ואז את כל מה שעובר עלי אני מוציא על הבד או בכתיבת שירים".

זהר בהרי
צילום: רון ארדיטי

האוצרת של התערוכה היא בשמת ניראון, אומנית בעצמה, אוצרת, יועצת תרבות ופיתוח סביבתי. ניראון מונעת מתוך אמונה גדולה, ורואה בדרכה שליחות. יצירתה משופעת מהניאו-רומנטיקה, ובנרטבים המצויים בזיכרון הקולקטיבי אליו היא יוצקת תכנים פילוסופים, ותיאולוגים. אמנותה מלווה בערכים מוסרים הומניים, המציגים נוף חדש, נוף רוחני.
עקרון התקווה[1] והאחריות ההדדית הם מונחי מפתח באידיאולוגיה של מערכת יחסים המושתתת על אידאלים הומניים אתיים ומוסריים השואפים לתקווה.

התערוכה עיקרון התקווה–עולם חדש" מבקשת להרחיב את גבולות השיח בנושא השואה ולחרוג מההווה הנתון באמצעות תפישת "זרעי העתיד", להפוך את הטרגדיה של השואה לכינון אהבת האדם, קידוש החיים, תוך השתתת ערכי המוסר. האמנות של היום מתבססת על הזיכרון והידע הקולקטיבי, ולכן חייבת לייצג ולהציג ערכים מוסרים חברתיים השייכים לאידיאולוגיה רחבה המעצבת את החשיבה. התפקיד שלנו, לעלות את זיכרון השואה לשיח התרבותי, להוביל לקשרים בין אישיים לקידום הסובלנות, והאחריות ההדדית. תכלית קיומנו היא אמונה, ותקווה. אדם הומני, פועל מתוך השכל הישר, המבין את משמעות האחריות החברתית. "הומניות פירושה מן הצד האחד הרגש של אהדה כללית, ומן הצד השני היכולת לפתוח את עצמנו בכל לב ולכל", או כידוע כשורש התרבות היהודית והנוצרית "ואהבת לרעך כמוך". ניראון אשר הגתה ומניעה את הפרוייקט, מאמינה שכאנשים פרוגרסיביים ובעלי האמונה אנו פועלים למען הדורות, למען העתיד, אנו שואפים להטמיע ערכים של אחריות חברתית, ומוסר. אנו עושים זאת עם כלי המסורת והמורשת. (תיקון עולם הוא חלק מתרי"ג המצוות של העם היהודי) דרך שימוש מושכל בארכיטיפים ובידע קולקטיבי מפיק הרציונל ערכים זמניים אסתטיים, ורגשיים אשר פועלים בממדים אוניברסליים ומקדמים את ערכי המוסר הגבוה.

על ההיכרות שלה עם זהר ועם עבודותיו אומרת ניראון: "ראיתי את עבודותיו של בהרי והתרשמתי מאוד מהעוצמות, מהאקספרסיביות הבלתי מתפשרת המשופעת ברגש ומסרים. זהר נותן ביטוי לכישרונו במספר תחומים, כמו גם בהלחנה ועבודה עם מוזיקה, אחד משיריו יתורגם לאיטלקית ויהיה חלק אינטגרלי מהתערוכה. אישית, אני מוצאת את עבודתו מאוד רוחנית ויודעת שמטרתו להעביר מסר, למעשה, זהו הרציונל של התערוכה. זה למעשה נוף רוחני בעל ערכים אסתטיים, שמתייחס ליסודות הומניים ומוסריים שקשורים לכל אחד ואחד בעולמנו. זוהי אומנות בעלת שליחות".
התערוכה תוצג החל מה-18 בינואר במילאנו ותנדוד במדינות האיחוד האירופי. "בהמשך היא תוצג בפורמטים שונים בגופים שונים ובמוזיאונים", אומרת ניראון, "ומקודמת גם הבחינה של שילוב התערוכה במסגרת חינוכית בינלאומית, לצורך זיכרון העשייה בפרמטרים חברתיים תרבותיים. התערוכה הנקראת "עיקרון של תקווה – עולם חדש" מתבססת על עיקרון התקווה של הפילוסוף ארנסט בלוך. התקווה היא הזכות האלמנטרית שלנו כבני אדם לחיות, ואנחנו, כיהודים, כל חיינו הם תקווה ובלעדי התקווה לא היינו כאן - עוד לא אבדה תקוותנו".