הרב לאו: סירוס בעלי חיים אסור מהתורה

וטרינארים ומאמצי בעלי חיים נאלצים לבצע ניתוח סירוס בבעלי חיים, ואולם על פי קביעת הרב הראשי מדובר באיסור מהתורה. יש לבחון חלופות

שמעון כהן , ט"ז בשבט תשע"ח

דרושות חלופות. הרב דוד לאו
דרושות חלופות. הרב דוד לאו
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במכתב שנשלח למכון התורה והארץ קובע הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, כי התורה אוסרת לסרס בעלי חיים מכל מין ומכל זן בכל עת ובכל מקום.

על הקביעה ועל הנסיבות שהובילו לקביעה זו שוחחנו עם הרב דוד אייגנר ממכון התורה והארץ המבהיר את הבעייתיות בסוגיה: "נקודת סירוס ועיקור בעלי חיים עולה מפעם לפעם מתוך רצון חיובי למעט את כמות בעלי החיים המשוטטים, שזה דבר חשוב שייעשה. זו בעיה קשה שצריכה פתרון והפתרון שנותנות הרשויות בעייתי מבחינה הלכתית. הוא כופה את הווטרינרים ואת מקבלי בעלי החיים לעבור על איסור תורה מפורש לבצע את המעשה".

הרב אייגנר מבהיר כי האיסור התורני קובע כי אין לבצע ניתוק של איברי המין של בעלי חיים, "זו פעולה שאסורה בצורה מפורשת בתורה ואין לעשותה".

במכתבו מציע הרב לאו לנקוט בשיטות חלופיות, והרב אייגנר מסביר: "בארה"ב יש מזה הרבה שנים מחקרים שונים ופתרונות שבהם מתבצעות פעולות הורמונאליות שלא פוגעות ביכולת ההולדה, אלא רק מעכבות את ההולדת לתקופה מסוימת, חצי שנה או שנה, תלוי בסוג החומר".

והאם הדבר יצריך לרדוף אחרי בעלי החיים בכל שנה או חצי שנה לעיקור זמני נוסף? מסתבר שכן, אך אין מנוס וחלופה אם רוצים לעמוד בדרישות התורה. "אם יש דבר האסור במפורש מהתורה אז אין עצה ואין תבונה כנגד ה'. אם הדבר אסור אז הוא אסור. הבעיה החמורה יותר היא שמחייבים גם את מי שלא רוצה לעשות זאת לבצע זאת. כך וטרינר בשירות המדינה חייב לבצע את הפעולה שאסורה על פי התורה. כופים על וטרינר לעשות מעשה נגד התורה, זו הבעיה המרכזית. אם אני רוצה לאמץ בעל חיים אני צריך לשלם לגוף שממנו קיבלתי את החיה עבור הניתוח. למעשה מחייבים אותי לשלם עבור איסור תורה שנעשה בבעל החיים שאני לוקח".

לקביעתו של הרב לאו צריכה להיות השלכה שאודותיה יצטרכו להכריע אנשי משרד החקלאות ומבחינה מנהלתית הדבר יצטרך להידון בוועדת החינוך של הכנסת.