היום: אישור חוות גלעד בישיבת הממשלה

שרי הממשלה ידונו היום בהכרה בחוות גלעד כישוב מהמניין. שרים מברכים ואולם האם היעדר פרטים על תקצוב ועיתוי המהלך אינו מעלה שאלות?

תגיות: חוות גלעד
ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ח

חוות גלעד
חוות גלעד
צילום: Miriam Alster/Flash90

לאחר דחייה של שבוע תעלה להצבעה בישיבת הממשלה היום ההצעה להכרה בחוות גלעד כישוב מהמניין. זאת במה שמוגדר כאחת התגובות הנדרשות לרצח הרב רזיאל שבח הי"ד.

לקראת הדיון בממשלה אומר שר החקלאות, אורי אריאל: "נשבענו לבנות את ארץ ישראל פניתי לראש הממשלה לאחר הרצח הנורא לאשר את חוות גלעד באופן הכי חוקי, ושינתנו לאנשים הגרים בה כל הזכויות שמגיעות לאזרחים במדינת ישראל, כפי שהם משרתים בצה"ל וכפי שהם ממלאים את כל החובות שלהם כאזרחים. הממשלה מחויבת לכך שיתחילו גם עבודות בנייה ופעולות נוספות שיחזקו את היישוב, את השומרון , את עם ישראל ואת ארץ ישראל".

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, מוסיפה גם היא את ברכתה למהלך ואומרת: "אנחנו בשעת כושר היסטורית, כשממשל אמריקני אוהד רואה איתנו עין בעין את המציאות האזורית החדשה המתהווה באזור. אחרי יובל שנות התיישבות וחצי מיליון תושבים, הגיע הזמן שנאמר זאת בקול רם ובוטח - אנחנו כאן כדי להישאר! ישראל חזקה היא הפתרון לשלום וליציבות אזורית".

לדבריה "הסדרת חוות גלעד היא צעד חשוב נוסף בדרך להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. התשובה הציונית ההולמת תמיד, בלי קשר לפיגועים, היא חיזוק ההתיישבות היהודית בארץ ישראל על כלל חבליה. מחזקת את ידי ראש הממשלה ושר הביטחון שמובילים את המהלך החשוב".

יצוין כי לצד הברכות על המהלך יש התוהים אם המהלך ההצהרתי של ממשלת ישראל אינו חסר נתונים אודות קצב ביצוע המהלך מול הרשויות ותיקצובו של מהלך ההכרה בישוב כישוב רשמי. טענות ברוח זו שעלו בשבוע האחרון מימין ומשמאל חיזקו את הטענה לפיה מדובר בהצהרה שלא תיושם בפועל.

עם זאת ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, חושב שמדובר בהחלטה היסטורית. "אנחנו מצפים לאישור של חוות גלעד. זה רגע מכונן ומרגש לתושבי חוות גלעד, למשפחת שבח היקרה ולמדינת ישראל כולה. חוות גלעד הוא ישוב שסיפור הקמתו וסיפור חלוציו האמיצים עוד יסופר דורות קדימה".

"אני בטוח שראש הממשלה, שר הביטחון ושרי הממשלה כולה יקבלו את ההחלטה המנהיגותית הנכונה היום. האישור של חוות גלעד בצמוד לרצח, הוא התשובה הנכונה גם ברמה הציונית וגם ברמה הערכית - שמשמעותה לא רק חיזוק המשפחה ועם ישראל כולו - אלא היא גם מראה למרצחים הללו ולתומכיהם שמי שהרס בית אחד בישראל יקבל מאות בתים. מי שינסה להחליש את אחיזתנו בארץ יקבל ישוב חדש", דברי דגן.