האישה שהצליחה למנוע חילול שבת המוני

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום חמישי "פוסט שבועי". הנה הפוסט לפרשת "משפטים".

הרב שמואל רסקין , כ"ג בשבט תשע"ח

הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

נשיא ארצות הברית ה-33 הארי ס. טרומן, היה לראשון שנשא נאום בטלויזיה בשידור ישיר לאומה. בשבעה של הגברת ברל ע"ה חשף בנה סיפור מדהים, אשר הובא בעלון "מאורות הדף היומי":

בעצת יועציו החליט הנשיא טרומן, כי בכל שבוע הוא ישא נאום במועד קבוע לאומה האמריקנית שישודר בכל אמצעי התקשורת. לאחר התייעצות הוחלט כי הנאום השבועי היוקרתי של נשיא ארצות הברית של אמריקה ישודר בליל שבת, מאחר שבלילה זה האזרחים שלווים ופנויים.

שמעה זאת הגב' ברל ע"ה ולבה נחמץ. הן יהודים רבים עלולים להכשל בחילול שבת ברצותם לשמוע את נאומו של נשיאם. הגב' ברל ע"ה, אשת חיל היתה, וידעה כי על האדם מוטל לעשות את אשר ביכולתו לעשות ומכאן ואילך הכל ביד ה'. נטלה הגברת את עטה, ושיגרה מכתב לנשיא ארצות הברית של אמריקה.

בדבריה היא תיארה את נאמנותה לארצה, ומשום כך גם את רצונה הכן להאזין לדברי הנשיא, אך ציינה, שכיהודיה שומרת שבת היא מנועה מהפעלת מכשיר חשמלי מכל סוג שהוא. "אי לכך, אני מבקשת ממך, אדוני הנשיא, לשדר את נאומך ביום אחר".

מדובר בנשיא שנתן את ההוראה להטיל את פצצות האטום, אדם שהוביל למהפכות ענק שעצבו את דמותה של ארה"ב. מה חשבה לעצמה? הרי הם, שם למעלה, בצמרת השלטון, כלל אינם קוראים בקפידה מכתבים של אזרחים מן השורה. חבל על המאמצים, הלא כן? ובכלל, האם ניתן להעלות על הדעת, כי שעת הנאום אשר נבחרה לאחר התייעצויות ממושכות תבוטל מפני בקשתה של אשה המייצגת מיעוט קטן ובלתי משפיע?

לאחר כשבוע ימים פתחה גב' ברל ע"ה מכתב שהונח בתיבת הדואר של ביתה ובו נכתב, כי נשיא ארצות הברית של אמריקה קרא את מכתבה, והוא מתייחס לכך בכובד ראש. לאחר שבועיים, נשא הנשיא את נאומו בליל שבת, אך בתום הנאום הוא הודיע, כי מטעמים שונים, מכאן ואילך ישודר נאומו ביום שלישי בשבוע!

אישה אחת, במכתב אחד, זכתה בזכות עצומה שלא ניתן כלל לשערה. במשך שנים רבות נמנעו רבבות יהודים מחילול שבת, בשל הכרתה ואמונתה התמימה, כי עליה מוטל לעשות את שביכולתה, ומי שאמר והיה העולם, ישלים את המשימה.

בפרשת השבוע אומרת התורה: "שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת". השבת היא הנשמה של השבוע – החזון שמעניק לשבוע חיוניות ושלקראתו הוא שואף. המקובלים מלמדים כי בשבת מתגשמים כל הישגי השבוע שחלף ומורמים למישור גבוה יותר. מהשבת זורמת ברכה לכל המאמצים של השבוע הקרב. שמירה על השבת מבטיחה את ברכתו של ה' להצלחה במשך כל השבוע שלנו ומעניקה תחושת מטרה ומשמעות לקיומנו במהלך השבוע.

אביו של הרבי מליובאוויטש, הגאון המקובל רבי לוי יצחק שניאורסון מוצא רמז נפלא בפרשתנו, מהפסוק "רַק שִׁבְתּוֹ יִתֵּן וְרַפֹּא יְרַפֵּא" על כך שיום השבת מביא רפואה, כמאמר "שבת היא מלזעוק, ורפואה קרובה לבוא". "שִׁבְתּוֹ יִתֵּן" - כשתהיה שמירת שבת, "וְרַפֹּא יְרַפֵּא" - תבוא רפואה (הכפילות מורה על ליל שבת ועל יום השבת).

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
חב"ד קרן אור בודפשט