הוכרזו שני זוכים בפרס ישראל

פרופסור שלמה הבלין זכה בפרס ישראל בתחום חקר הפיזיקה, ופרופסור יצחק שלזינגר זכה בפרס ישראל בתחום חקר הפסיכולוגיה.

אורלי הררי , כ"ו בשבט תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: אלירן אהרון

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (א') על זכייתו של הפרופסור שלמה הבלין בפרס ישראל בתחום חקר הפיזיקה, ועל זכייתו של הפרופסור יצחק שלזינגר בפרס ישראל בתחום חקר הפסיכולוגיה.

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי "פרופ' שלמה הבלין הוא בין פורצי הדרך של מספר תחומים בפיזיקה סטטיסטית והשלכותיה במערכות מורכבות בשטחים שונים.

''פרופ' הבלין עוסק בהכללה של הידע בתחומים פיזיקליים לתחומים רחבים ביותר כגון:רשתות חברתיות, רשתות טכנולוגיות, רשתות כלכליות, מערכות פוליטיות, מערכות פיזיולוגיות ותפקוד DNA''.

עוד קבעה ועדת הפרס כי ''מבין כלל המדענים הישראליים, פרופ' הבלין הינו המצוטט ביותר על ידי המדענים ברחבי העולם. הוא מקדיש מזמנו וממרצו להנחלת מדע עכשוי לנוער ותורם רבות ליצירת קשרי מדע בין הארץ לעולם".

על פרופ' שלזינגר כתבה ועדת הפרס כי הוא ''מחשובי המדענים בתחום הפסיכולינגויסטיקה, תרם לחקר תהליכי העיבוד הלשוני להתפתחות השפה אצל ילדים. כמו כן, היה חלוץ בתיעוד ובהמשגה של שפת הסימנים של החרשים בישראל.

''עבודותיו בתחום הארגומנטציה התלמודית, בזיקה לסוגיות כלליות בהבעה לשונית, היא תרומה ייחודית. חידושיו כרוכים באופן עמוק בתרבות ובשפה העברית".