העולם צריך לדעת: ישראל בדרך לריבונות

השרה איילת שקד מסבירה בכנס ירושלים כי גם אם חוק הריבונות יתעכב השיח עליו חשוב. "אף אחד לא משלה את עצמו שהעולם יימחא לנו כפיים''

יוני קמפינסקי , כ"ח בשבט תשע"ח

איילת שקד בכנס ירושלים
איילת שקד בכנס ירושלים
צילום: הלל מאיר/TPS

שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה היום (שלישי) בכנס ירושלים של עיתון 'בשבע' להכחשת הממשל האמריקני לפיהן ישראל הציגה הצעות להחלת ריבונות.

לדבריה, ישראל צריכה לפעול על פי האינטרס שלה. "בגין לא ניהל שיחות עם הבית הלבן על החלת הריבונות על הגולן. הוא פשוט עשה את זה. ברור שכל מדינות העולם וגם ארצות הברית לא יקבלו את החלת הריבונות בקלות".

השרה שקד הוסיפה כי חשוב לנהל את השיח על הריבונות באופן פומבי. "גם אם אי אפשר להעביר את זה בשבועות הקרובים מאוד חשוב שזה יהיה על השולחן ואנחנו רואים שאם בעבר דיברו על זה רק בבית היהודי, היום מדברים על זה גם בליכוד. אנחנו מכשירים את הלבבות והיום גם התקשורת מתייחסת אחרת לעניין הזה".

שקד ציינה כי "אמנם הממשל הזה הוא ממשל פתוח. זהו נשיא מאוד אמיץ שחושב מחוץ לקופסא, אבל בסופו של דבר מדינת ישראל צריכה לעשות את מה שנכון וטוב למדינת ישראל".

לדעתה, העולם צריך להפנים שהריבונות בדרך. "צריכים לראות איך מקדמים את שלל האינטרסים השונים של המדינה. אני חוזרת ואומרת שהקהילה הבינלאומית צריכה לדעת שאנחנו הולכים לקראת החלת הריבונות, גם אם זה ייקח זמן".

כשנשאלה מה יקרה אם האמריקנים יתנגדו למהלך של החלת ריבונות ענתה השרה, "אף אחד לא משלה את עצמו שימחאו לנו כפיים על צעד כזה".

שרת המשפטים התבקשה להתייחס לחקירת הפרשות שנקשרו בשמו של ראש הממשלה ואמרה כי "מדובר כרגע רק בהמלצות של המשטרה ועדיין ישנן עוד הרבה פעילויות שיש לעשות. מניסיון העבר אפשר ללמוד שכנראה לא תהיינה בחירות ב-2018. התהליכים לוקחים זמן".

ומה אם יוגש כתב אישום? "כי זה משנה את המצב וזה יחייב אותנו להיערך מחדש. אני מקווה בשבילנו, בשביל נתניהו ובשביל מדינת ישראל שזה לא יקרה".