פורים – האם על רב להשתכר עם קהילתו?

פנים רבות לסוגיית ההשתכרות בפורים, בין השאר גם השתכרותו של רב יחד עם בני קהילתו. האם מדובר בחיבור או בפגיעה במעמדו?

שמעון כהן , ז' באדר תשע"ח

משתכרים בפורים. בעיה
משתכרים בפורים. בעיה
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

קולות הנפץ ברחובות מעידים על פורים שמתקרב בצעדי ענק על מסכותיו, רעשניו, שיריו וריקודיו.

גם השנה העלינו ביומן ערוץ 7 את הסוגיה הרגישה והעדינה של ההשתכרות בפורים, והפעם מכיוונו של רב הקהילה. האם ראוי שרב קהילה ישתכר עם בני קהילתו או שמא עליו לשמור על מרחק מסוים מבקבוקים ואלכוהול גם ביום הזה.

את השאלה הזו הצגנו בפני הרב דוד פיין, מיסד מרכז ברקאי להכשרת רבני קהילות, והוא מבהיר כי למעשה לא ניתן לקבוע מענה אחד לכלל רבני הקהילות והדברים תלויים בכל רב בפני עצמו ובכל קהילה בפני עצמה, כאשר העיקרון המנחה הוא למנוע מעשה שיוביל לחילול ה'.

"אם הרב יעשה חילול ה' ואו יעשה דברים לא הגונים אז זה לא ראוי. אבל אם הוא עם ציבור תורני ישיבתי, ויש פוסקים שמחייבים השתכרות, זה לא יהיה חילול ה'", אומר הרב פיין ומאחר ולא כל אדם יכול להיות בטוח בהתנהגותו רגע אחרי שהאלכוהול הוא שינחה את מעשיו הרי ש"אם יש אפילו סיכוי קטן של חילול ה' כדאי שהרב ירחיק משתייה עם הקהילה, אלא יעשה מה שהוא רוצה בבית שלו".

בדבריו מזכיר הרב פיין את הפתרון ההלכתי של הרמ"א ולפיו על מנת להגיע למצב שבו אינו מבדיל בין ברוך מרדכי לארור המן ישתה מעט, יילך לישון וממילא כשהוא ישן הוא אינו מבדיל בין טוב ורע. עם זאת גם הרב פיין מזכיר ש"יש פוסקים שאומרים שצריך להשתכר וכל רב צריך להחליט על פי הקהילה שלו. הכי חשוב למנוע חילול ה' וזלזול. כתוב בגמרא שאם יש רבב על בגדו של תלמיד חכם הוא חייב מיתה כי הוא לא נוהג כראוי וזה מוזיל את מעמדו".

ומה באשר לדור הצעיר? במרכז ברקאי מדריכים את רבני הקהילות לשמור על קשר רציף וישיר עם הנוער והצעירים בקהילה ולדבר אליהם בגובה העיניים. כיצד נכון לרבני הקהילות לנהוג בסוגיית השתייה בשיח עם צעירי הקהילה?

"עם צעירים צריך מאוד להיזהר", אומר הרב פיין ומציין ששתייה מוגבלת בגיל צעיר עלולה להתפתח בעתיד להתמכרות ולהרגלי שתייה מסוכנים. בדבריו הוא מעיר כי בעוד מרבית הצעירים שותים בישיבות בליל פורים, הרי שדווקא אז אין כל מצווה לשתות, ולמעשה המצווה היא בסעודה שביום פורים עצמו. "יש ששותים בלילה ולא יכולים לקום בבוקר לשמוע מגילה...".

האם נכון לרב גם להזהיר את הצעירים מהשתייה או להסתפק בכך שלא יעודד אותם לשתות? גם כאן הרב פיין אינו קובע מסמרות ותולה את הדברים באופיו של כל רב ובאופיה של כל קהילה. "אם הרב חושב שתהיה בעיה הוא גם צריך להזהיר. יש בעיה גדולה של אלכוהול עם הצעירים ואם הרב חושב שבקהילה שלו עלולה להיות בעיה קשה הוא צריך להזהיר. ב'ברקאי' אנחנו מחנכים את הרבנים שכל מקרה לגופו וקשה לקבוע כללים מוחלטים".