תקרית מביכה בהר-הבית

רגע לפני פגישתם עם ראש הממשלה עוכבו שני מחוקקים אמריקניים בגלל שהרימו ענף של עץ זית מרצפת ההר.

ניצן קידר , ז' באדר תשע"ח | עודכן: 09:38

 יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית
צילום: סלימאן קאדר, פלאש 90

חבר הקונגרס האמריקני סקוט טיפטון וחבר הקונגרס דיוויד מקינלי עוכבו הבוקר (חמישי) על ידי משטרת ישראל לאחר שהרימו ענף של עץ זית בהר הבית.

האירוע התרחש כשקבוצה של חברי קונגרס עלתה להר כקבוצת תיירים, בליווי של שוטרים ישראלים ושומר מטעם הוואקף.

ברגע שהרימו את ענף הזית, טען איש הוואקף כי הם פגעו באחד העצים והם הורחקו באופן מיידי משטח ההר.

לאחר שיצאו מהמקום, נשאלו חברי הקונגרס מספר שאלות על ידי השוטרים, שהבהירו כי הם אינם מבינים את סיבת הוצאתם מהמקום.

השניים השתתפו מאוחר יותר בפגישה עם ראש הממשלה בה סיפרו לו את שאירע ותהו מדוע אין ישראל מיישמת באופן מלא את ריבונותה בשטח.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "במסגרת ביקורים הנעשים מדי יום בהר הבית, ביקרו הבוקר 2 תיירים, שטרם כניסתם להר לא הציגו עצמם בפני השוטרים כחברי קונגרס וקיבלו יחד עם שאר המבקרים תדרוך מקצין משטרה על כללי המקום בזמן הביקור כנדרש".

"למרות זאת, בעת ביקורם בהר הבית, הם פעלו בניגוד להוראות המקום והרימו מספר עלים מהרצפה. בסיום הביקור כאשר יצאו מהר הבית, שוטרים המוצבים במקום ביררו איתם את פשר מעשיהם תוך זיהויים ולקיחת פרטיהם והם שוחררו לדרכם", מוסיפים במשטרה.

עוד מציינים במשטרה כי "מן הראוי שאדם שהינו חבר קונגרס, יציג עצמו עת כניסתו להר הבית, וזאת כי על המשטרה לדעת על עצם הימצאותו על מנת להיערך לביקורו. יש להדגיש, כי במידה והיו חברי הקונגרס נקלעים לאירוע חריג, במהלך הביקור שהיה נובע מחוסר ידיעת המשטרה על זהותם, היו חיצי הביקורת מופנים כלפי המשטרה. כמצופה מכל מבקר באתר מורשת בכל העולם, ובמקרה זה בהר הבית הקדוש הן ליהודים והן למוסלמים, להתנהג עפ"י כללי המקום".

"נדגיש כי משטרת ישראל פועלת במיכלול של איזונים תוך שמירה על החוק וכללי המקום הנהוגים במקום קדוש זה ולא תאפשר לאף גורם להפר את החוק בכל דרך", לשון תגובת המשטרה..

מנהל המדיניות בארגון "אם תרצו", אלון שוורצר, הגיב לאירוע ואמר כי "המצב בהר הבית הגיע לשפל חדש. זוהי מציאות מבישה שחצתה מזמן את נקודת האבסורד ולא נוכל להמשיך בה".

"ישראל צריכה לזכור שיש לה ריבונות על הר הבית ולא לוואקף. הגיע הזמן לתת חופש פולחן ליהודים, לנוצרים ולכל מי שרוצה להתפלל בשלווה על הר הבית", הוסיף שוורצר.

חברי הקונגרס מבקרים בישראל כחלק ממשלחת בכירים העוסקת בהשלכות האסטרטגיות והטכניות של ההכרה האמריקנית בירושלים.