על קשיי פתח תקווה מול מסתננים שמעתם?

תשומת הלב התקשורתית מופנית למצוקת תושבי דרום תל אביב מול המסתננים, אבל גם במרכז פתח תקווה לא יוצאים בשעות הערב מהבתים.

שמעון כהן , י"ג באדר תשע"ח

אל תוך הוואקום. מסתננים מאפריקה
אל תוך הוואקום. מסתננים מאפריקה
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

נכנסו לוואקום. גרינברג

לא מעט אנחנו שומעים על מצוקתם של תושבי דרום תל אביב מול תופעת המסתננים מאפריקה, אבל המצוקה הזו קיימת כמעט באותה רמה גם בפתח תקווה, העיר שנמצאת במקום השני בכמות המסתננים שבה. רמי גרינברג, חבר מועצת העיר ומועמד לראשות העיר, סיפר ביומן ערוץ 7 על המצוקה.

"מרכז פתח תקווה במצב של קריסה שנובעת מוואקום וחלל. האזור מוזנח, אין התחדשות עירונית ואין מבנים למגורים עבור זוגות צעירים ומבוגרים", אומר גרינברג, "הציבור הישראלי עוזב את המקומות האלה, ואל הוואקום שנוצר נכנסו מסתננים".

על המציאות שהפכה לשגרה עבור תושבי מרכז פתח תקווה הוא מספר: "אנשים מפחדים להסתובב אחרי שמחשיך. לא נעים להיתקל באנשים בודדים שלפעמים מטרידים ומציקים לנשים, נערות וילדות. היו הרבה מקרים של תקיפות אלימות ואפילו רצח. יש פאבים שמושכים אליהם מסתננים גם מכל הארץ, הם מגיעים ומשתכרים ואחרי זה מציקים. כנסיות רבות נפתחות והצביון של מרכז אם המושבות, המקום של החריש הראשון, הולך לאיבוד".

"אנחנו דורשים מהעירייה וממשרדי הממשלה להציל את הלב של פתח תקווה", אומר גרינברג המציג סכנות נוספות הנובעות מריכוז של אנשים ללא נורמות בסיסיות, כהגדרתו, ובין השאר מדובר ב"חיבורי חשמל פיראטיים שוגרמים לשריפות, חיבורי גז מסוכנים".

אל מול כל אלה "צריך להשקיע ולפתח את המרכז ולהביא את הצברים לחיות שם. זה גם מסתננים מאפריקה וגם שב"חים שיש להם פן של פח"ע", הוא מעיר וקובע כי תושבי פתח תקווה מביעים את מחאותיהם אך רצף האירועים לא מאפשר התמקדות חדשותית במצוקתם. "בכל בדיקה פתח תקווה היא עם כמות המסתננים השנייה. היה מקרה מזעזע של מסתנן שתקף מינית ילדה בת 12 בביתה בשבת בבוקר, אבל רצף החדשות לא מאפשר לעקוב, אבל תושבי פתח תקווה מרגישים את זה וחווים את זה על בשרם".

"המסתננים לא הולכים לגבעתיים חולון או גבעת שמואל, אלא למקום שיש בו ואקום ואצלנו יש ואקום בעייתי מאוד שמושך לתוכו עוד ועוד אלמנטים בעייתיים". בדבריו מחדד גרינברג ואומר כי הטענות אינן מגיעות ממקום של גזענות, אלא ממצוקה אמתית. "גם אני, אם הייתי מגיע למדינה זרה ללא משפחה הייתי נאלץ להתנהל בצורה מסוימת".

בדבריו מציג גרינברג דוגמא לקבילתו נגד פרנסיה של העיר ומציין שכונת מצוקה בעיר שבה אין מתנ"ס, מועדון נוער או מועדון גמלאים ובשטח הפנוי היחיד שקיים הוקצה אתר עבור ילדי מסתננים. מציאות כזו, הוא סבור, דוחקת תושבים ומובילה לקריסה פנימית של העיר.