פרסום ראשון
הנחיות חדשות לנסיעות צבאיות באיו"ש

מפקד אוגדת איו"ש קבע נהלים ברורים שימנעו מחיילים להיכנס בטעות לכפרים פלסטינים, לאחר מספר אירועים שכמעט הסתיימו בלינץ' לאומני.

עדו בן פורת , כ"ו באדר תשע"ח

כניסה לשטח A
כניסה לשטח A
צילום: גארט מילס, פלאש 90

מפקד אוגדת יהודה ושומרון תת-אלוף ערן ניב קבע נהלים חדשים בכל הנוגע לתנועת כוחות צה''ל בגזרה, במטרה למנוע מחיילים ומקצינים להיכנס לכפרים פלסטינים ולהיתקל בהמון זועם.

מסמך הנהלים וההנחיות שהגיע לידי ערוץ 7, גובש לאחר מספר אירועים שבהם כוחות צה''ל נכנסו בשוגג לשטחים אסורים באיו"ש ונתקלו בפלסטינים שניסו לבצע לינץ' בכוחות ובאזרחים הישראלים.

צה''ל ביצע תחקיר של האירועים ממנו עלה כי בכל המקרים נוסעי הרכב לא הכירו את נהלי הנסיעה באיו''ש ולא היו בקיאים בצירי הנסיעה. כמו כן, הנוסעים הסתמכו על אפליקציית ניווט שהופעלה בצורה שאינה בטוחה ולא שמו לב לשילוט המסמן את הכניסה לשטחי A שנשלטים על ידי הרשות הפלסטינית.

מפקד האוגדה קבע במסמך ההנחיות כי ''אופן שילוח המשימה וחוסר הידיעה באשר להנחיות המחייבות בזמן הנסיעה בשטחי איו''ש, כמו גם חוסר בקיאותם של הנוסעים בצירים ובכניסה לשטחי A הם בין היתר אלה שהובילו להתפחות האירועים''.

על פי ההנחיות של תא''ל ניב, בתדריך שמבוצע לחיילים באיו"ש טרם נסיעתם ''יש לוודא את הכרת ציר התנועה, הכרת השילוט האוסר כניסה לשטחי A, הכרת איומים וחיכוך אפשרי בציר התנועה, הוראות הפתיחה באש, מקומות מאוימים לנסיעה ועצירה.

''שילוח המשימה יעשה רק על ידי מי שהוכשר לכך ומכיר בעצמו את הסיכונים'', מדגיש הקצין הבכיר שמציין גם כי ''נהלי הנסיעה באיו''ש מחייבים נהג ומפקד נסיעה, וכן נשק אחד לפחות לטובת אבטחת הנוסעים.

''כל נסיעה תעשה באישור פרטני של ציר התנועה תוך וידוא מעבר בצירים מאושרים בלבד'', קבע תא''ל ניב. בנוסף יש לוודא שאפליקציית הניווט מתאימה לשטחי איו''ש ומזהירה מכניסה לשטחים אסורים.

חיילים שנתקלים באירוע ביטחוני בעת נסיעתם מחויבים להתקשר מיד למוקד 100 של המשטרה, ''בנוסף יש לצאת בדרך המהירה ביותר ממרחב השטח הבנוי ובמידת האפשר לשלוח מיקום עצמי''.