המדינה טוענת:
"עינוי הנחקרים בתיק דומא - חוקי"

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט להכיר בשימוש ב'אמצעים חריגים' כלפי עצורי הפרשה, שהיו "סבירים" לדעתה.

רעות הדר , כ"ז באדר תשע"ח

דומא
דומא
צילום: חזקי ברוך

בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד יערך מחר (חמישי) דיון הסיכומים בחלקו הראשון של משפט דומא - החלק בו יוחלט אם הודאות הנאשמים בתיק נגבו כחוק, וזאת לאור הפעלת 'אמצעים מיוחדים' בחקירות.

לקראת הדיון מספרות משפחות הנאשמים בתיק כי המדינה באמצעות פרקליטות מחוז מרכז, הגישה בקשה לבית המשפט לפיה יש להכיר בעינויים כחוקיים. מדובר בצעד חריג ביותר, וככל הנראה בפעם הראשונה שהדבר מתבקש מבימ"ש בישראל.

המשפחות סיפרו כי בבקשה נכתב שאמנם עינויים אסורים ופסולים על פי חוק בחקירות בישראל, אך למרות זאת הם מבקשים כי בימ"ש יקבע שבתיק דומא, "לא מדובר באמצעים פסולים ולא באמצעים שהופעלו 'שלא כדין', ויפסוק כי העינויים בדין נעשו, וזאת לאור התיק החריג", לדבריהם.

"הכל תחת סודיות, הכל רחוק מעינו של הציבור. כל אזרח שהיה רואה את הבקשה הזו, לא היה נרדם בלילה. הם מבקשים מבית משפט בישראל להכיר בעינויים כחוקיים. זה הזוי, זה מדאיג ויותר מהכל זה לא חוקי בעליל", אמרו במשפחתו של הקטין אשר נאשם במעורבות בתיק, אך לא בביצוע הרצח עצמו.

חלקו הראשון של משפט דומא, החל ב'משפט זוטא' - משל למשפט קטן שבו דנים בשאלת קבילותם של הודאות הנאשמים, בתוך המשפט הכללי בו נידונה שאלת אשמתם של העומדים לדין.

ב'משפט הזוטא' בו כאמור נידונה שאלת קבילותם של הודאות הנאשמים, נערכו כבר עשרות דיונים בהם העידו אנשי שב"כ ומשטרה רבים, על אופן החקירות ועל האמצעים המיוחדים שהופעלו במהלכם.

בדיונים מנסה פרקליטות מחוז מרכז, לשכנע את השופטים כי למרות הפעלת 'האמצעים החריגים' - העינויים בחקירות הנאשמים, הודאותיהם ניתנו 'מרצון חופשי' והינם קבילות משפטית.

המשפחות סיפרו כי "בכדי להראות שהעינויים אינם נוראיים, הפרקליטות העזה לכתוב לבית המשפט כי בעינויים הם הקפידו על הכללים, הפעילו שיקול והכי מקומם הם כותבים שהכל נעשה תוך 'שמירה ככל האפשר על כבודם של הנאשמים'. עינו אותם תוך שמירה על כבודם - כך נכתב במסמך של מדינת ישראל בשנת 2018. אי אפשר להאמין".

המשפחות הזכירו גם את תנאי המעצר הקשים בהם מוחזקים הנאשמים. "הם בבידוד, ללא טלפונים ונשללות מהם זכויות רבות שניתנות לכלל האסירים. אפילו המחבלים מקבלים תנאי כליאה טובים יותר", אמרו בני המשפחות.