סערה בכפר ורדים

מחצית מהזוכים ב־120 החלקות לבנייה צמודת קרקע שהתמודדו במכרז הם ערבים. ראש המועצה מזהיר: נעצור את שיווק הקרקע.

ערוץ 7 , כ"ח באדר תשע"ח

כפר ורדים
כפר ורדים
צילום: מועצה מקומית כפר ורדים

בימים האחרונים חווה היישוב כפר ורדים סערה ציבורית טעונה נוספת על רקע המרקם החברתי שבו.

עבודות התשתיות של שלב ג' של הכפר נמצאות בעיצומן והן צפויות להגדיל את אוכלוסייתו מכ־7,000 לכ־15 אלף. אלא שתוצאות המכרז הראשון לשיווק קרקעות בהרחבה עוררו ויכוח טעון בין התושבים, וזאת משום שמחצית מהזוכים ב־120 החלקות לבנייה צמודת קרקע שהתמודדו במכרז הם ערבים, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

"עכשיו אולי ייפול לכל 'האינטליגנטים' האסימון. מי שלא רצה יהודים בגלל גזענות, יקבל עכשיו מסגד במקום מקווה, יום הנכבה במקום יום העצמאות, יום השהיד במקום יום הזיכרון, יום הגירוש במקום יום השואה, דגל פלשתין במקום דגל ישראל", כתב תושב הכפר בפוסט בפייסבוק ועורר תגובות נזעמות.

בעקבות הוויכוח הנוקב שיגר אתמול ראש מועצת כפר ורדים סיוון יחיאלי איגרת לתושבים. "מבחינה ערכית, ואני חושב שאני מייצג כאן את הרוב הגדול של תושבי כפר ורדים, כל אזרח של מדינת ישראל מוזמן להתגורר ביישוב שלנו. זו הנורמה החוקית, זו הנורמה הערכית". עם זאת, כתב סיוון כי כפר ורדים הוא יישוב בעל צביון יהודי, ציוני וחילוני, וכי "חשוב לדבר על זכויות הרוב, ובהן הזכות לקיים יישוב קהילתי המקיים ומשמר ערכי ליבה מוסכמים".

בסיום האיגרת הצהיר ראש המועצה כי "ברמה הפרקטית, אנחנו מחויבים לחוק, לזכויות האזרח וגם לאינטרסים של תושבי כפר ורדים. אם לא נדע, בעזרת המדינה, לתת מענה מאוזן דמוגרפית, שיבטיח המשכיות לצביונו של היישוב, נעצור את השיווקים, עד שנדע לתת לעצמנו תשובה חוקית ונכונה מבחינה קהילתית".