פרס ישראל לנתן שרנסקי

שר החינוך הודיע על זכייתו של נתן שרנסקי בפרס ישראל למפעל חיים בתחום עליה וקיבוץ גלויות. "מסמל את התגשמות החלום הציוני".

עוזי ברוך , ב' בניסן תשע"ח

נתן שרנסקי
נתן שרנסקי
צילום: חזקי ברוך

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע היום (א') על זכייתו של נתן שרנסקי בפרס ישראל למפעל חיים בתחום עליה וקיבוץ גלויות, וברך אותו על זכייתו.

ועדת הפרס התכנסה בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש - יו"ר הוועדה, כשלצדה החברים – איריס ראור-ברץ, דוד בארי, אבי בלשניקוב והאלוף במילואים רון טל.

בנימוקיה ציינה הועדה כי "מפעל חיו של מר שרנסקי הינו למעשה יישום הלכה למעשה של חלום העשייה למען עלייה וקליטה. ראשית כפעיל בחו"ל, דרך היותו אסיר ציון ועד להגעתו לישראל ופעילותו ללא לאות למען העולים לארץ, כיהן בכנסת ישראל והיה שר בממשלת ישראל.

פעילותו של מר שרנסקי היא פעילות למען העם היהודי ומדינת ישראל ומהווה התגייסות מוחלטת אשר אף הובילה לפגיעה בחירותו. סיפור חייו מהווה אות וסמל למאבק על זכותם של היהודים לעלות לארץ ישראל, להתיישב בה ולהיקלט בה בכבודה".

שרנסקי הגיב לזכייתו בפרס ואמר, "זהו כבוד גדול וזו אחריות גדולה. כשמדובר בקיבוץ גלויות, הפרס הזה מגיע גם לאביטל רעייתי וגם לכל פעילי העליה ואסירי ציון בברית המועצות שנלחמו באומץ למען הזכות לעלות ארצה. הוא מגיע גם לכל העם היהודי שתמך כולו במאבקם לחופש של הסירובניקים, אסירי ציון".

"קיבוץ הגלויות נמשך - העליה היום היא עליה מבחירה חופשית: ישראל היא המקום הטוב ביותר למימוש עצמי כיהודי ולהשפעה על עתיד העם היהודי. עלינו לעשות הכל כדי שישראל תהיה בית לכל יהודי בעולם", דברי שרנסקי.

השר להגנת הסביבה וירושלים ושר הקליטה לשעבר ח"כ זאב אלקין, בירך את שרנסקי על זכייתון בפרס. "אני מברך את חברי הטוב נתן שרנסקי על קבלת פרס ישראל בתחום העליה וקיבוץ גלויות. בזכות המאבק ההרואי של נתן וחבריו למען העליה של יהודי ברית המועצות נשבר מסך הברזל ויותר ממיליון יהודי ברית המועצות, ואני בתוכם, עלו לישראל ונקלטו בה".

"כאן בישראל היה נתן מנהיג של קהילת היהודים דוברי רוסית, שפרץ את תקרת הזכוכית עבור העולים, ותרם המון לקליטת העליה גם כשר בממשלה ולאחר מכן בכהונתו כיו"ר הסוכנות היהודית. עם הצטרפותו לליכוד שימש נתן גם מופת לנאמנות לעקרונות האידיאולוגיים, כשהוביל את מחנה המתנגדים להתנתקות במשאל המתפקדים בליכוד", הוסיף אלקין.

לדבריו, "אין ראוי ממנו לקבל את הפרס בתחום העליה ואני גאה להיות תלמיד חבר של נתן שנים רבות".

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שוחח עם שרנסקי לאחר שהתברר כי זכה בפרס. "אין ראוי מנתן לפרס ישראל לעלייה וקיבוץ גלויות. נתן, ששילם מחיר כבד כדי להגיע לארץ ישראל, פעל ושירת את המדינה במגוון תפקידים שבמסגרתם קידם וקירב את העולים ויהודי העולם לארץ ישראל ואת ארץ ישראל לעולים וליהודי העולם".

"נתן הוא סמל לעוז פנימי, לעצמאות רוחנית וללפיד שהלך לפני המחנה. כאסיר ציון, כעולה וכחבר אני גאה ושמח על הענקת הפרס", דברי אדלשטיין.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בברכתו, "ברכות חמות לזוכה פרס ישראל לעלייה ולקיבוץ גלויות, ידידי ויקירי, השר לשעבר נתן שרנסקי. נתן עבר דרך ארוכה ומרגשת, מאסיר ציון וסמל למאבק לעלייה ארצה של יהדות ברית המועצות, דרך חבר בכנסת ישראל ושר בכיר בממשלתה ועד לתפקידו הנוכחי כיו"ר הסוכנות היהודית, תפקיד במסגרתו הוא מסייע בקליטת רבבות יהודים אחרים".

"נתן יקר, אחרי שנים של עשייה משמעותית, שנתנה קול והנכיחה את יוצאי ברית המועצות ואת העולים באשר הם, אנו מתברכים בך כחתן פרס ישראל", הוסיף הנשיא ריבלין.

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל אמר כי זהו "יום חג למוסדות הלאומיים על זכייתו של חברי נתן שרנסקי בפרס ישראל".

"אין אדם יותר ראוי ממנו לזכות בפרס על מפעל חייו בנוגע לעלייה לארץ ישראל וקיבוץ גלויות. כמי שנלחם בכל רמ"ח אבריו כדי לעלות לארץ ישראל במסירות נפש עד ישיבת בכלא 9 שנים, אנו צריכים ללמוד בכל יום את פועלו למען עליית יהודים רבים לארץ ישראל מכל חבר העמים לקיבוץ גלויות כאן בארץ ישראל. שרנסקי מודל לחיקוי עבור כל עם ישראל", הוסיף חגואל.