הרב יעקב אריאל:
עוקרים את מנהג ישראל, זה חמץ גמור

רבה של רמת גן לשעבר תוקף את הדחת הרב קוסטינר מקורס רבנים צבאיים ותוקף את מי שמחליט להקל במנהגי פסח. "ליפתית זה לא קטניות".

אלירן אהרון , ב' בניסן תשע"ח

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: אלירן אהרון

הרב אריאל בראיון לערוץ 7, במהלך כנס "אחד לאחד"

הרב יעקב אריאל, רבה של העיר רמת גן לשעבר, תוקף במהלך כנס "אחד לאחד" בגוש עציון את הדחת הרב צבי קוסטינר מתפקיד רב קורס רבנים צבאיים ומשמיע ביקורת חריפה על אשכנזים שמחליטים להפר את המנהג ולאכול קטניות בפסח.

לדברי הרב אריאל, אם אכן ראש ישיבת מצפה רמון הרב קוסטינר הודח בשל הבעת דעות נגד צה''ל, ''זה חמור מאוד. כולנו יודעים שבמילואים ישנם חיילים וקצינים בעלי דעות שונות, משמאל ומימין, ולעולם לא הדיחו אדם משירות מילואים בגלל דעותיו''.

בנוגע לשירות חיילות בשירות קרבי קובע הרב אריאל שגם אם מדובר בגדודי חי''ר קל, כאלה ששומרים על גבולות ישראל ולא מסתערים על מחבלים, יש להציב את החיילות בגדודים נפרדים.

"נכון שלא מדובר בחיילות לוחמות בגולני או בגבעתי או בצנחנים, מדובר בשירות של שמירת הגבול, אבל גם זה צריך לעשות בצורה צנועה, החיילות צריכות להיות בפלוגות נפרדות ולא בפלוגות מעורבות. טובת עם ישראל, טובת הביטחון, טובת החיילים וטובת החיילות זה לשמור על אווירה מתאימה, חיילות בפלוגות נפרדות", אומר הרב אריאל.

''אני נגד גיוס חיילות בכלל", מזכיר הרב, ''אם כבר גייסו אותן אז שתשרתנה ביחידה נפרדת''.

על הניסיון לגשר בין ארגון רבני צהר לרבנות הראשית לישראל אומר הרב אריאל כי ''כל מקום שאפשר לפשר מצווה לפשר, יש ניסיונות בכיוון ומקווה שנצליח בהם''.

הרב אריאל נשאל עד כמה צריך לדקדק באיסור אכילת קטניות, והשיב ''אני לא מבין מה הבעיה, מנהג רוב עם ישראל, כל יוצאי אשכנז ויוצאי מרוקו לא לאכול קטניות. מה קרה עכשיו? בימינו לא היה מה לאכול ואכלו רק מצות ותפוחי אדמה, היום יש שפע של פירות וירקות וכל כך הרבה דברים אפשר לאכול, דווקא קטניות זו הבעיה?

''יש כאן מגמה אחרת. זה חמץ גמור. המגמה היא לעקור מנהגי ישראל ששמורים לעם ישראל ולא מתוך סיבה מוצדקת אלא רק בגלל תיאבון של הכרס, זה חמץ", קובע הרב אריאל שפוסק כי ליפתית אינה קטנית.