נתניהו משעה את הסכם המסתננים

ראש הממשלה הודיע כי הוא משעה את יישום מתווה המסתננים שהושג עם נציבות האו"ם לפליטים. השר בנט: השעיית המתווה אינה מספקת

עוזי ברוך , י"ז בניסן תשע"ח

נתניהו בדרום תל אביב
נתניהו בדרום תל אביב
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הערב (שני) להשעות את הסכם המסתננים שהושג עם נציבות האו"ם לפליטים ועליו הוכרז בחגיגיות אחר הצהריים.

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה, "ידידים יקרים, אני קשוב אליכם כמו תמיד. ראשית, אני מבקש שתבינו את השתלשלות הדברים: בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ״מדינה שלישית״ הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה".

נתניהו הוסיף כי "בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה. במצב זה החלטתי לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים".

ראש הממשלה הודה כי שמע את הביקורת והחליט לחשוב על הנושא שנית. "עם זאת, אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב. לכן החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר".

"בינתיים אני משעה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים אביא את ההסכם לבחינה מחודשת", כתב נתניהו.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בתגובה כי מדובר ב"החלטה נכונה של ראש הממשלה. אני מברך אותו על כך. ‏כפי שאמרנו, מדובר בהסכם רע המהווה התקפלות בפני הקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת והיה הופך את ישראל לגן עדן למסתננים".

"‏השהיית המתווה אינה מספקת. עלינו להתקדם למתווה חדש שיוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל. ישראל אינה לשכת התעסוקה של העולם", דברי בנט.

השר אופיר אקוניס בירך על בחינת המתווה מחדש והוסיף, "אם חולדאי, יחימוביץ׳ והשמאל הקיצוני כל כך צהלו, כנראה שהמתווה היה שגוי מעיקרו".