בג"ץ שיבש לחלוטין את מדיניות ישראל

התנועה למשילות ודמוקרטיה: אין מדינה דמוקרטית שבה קבוצת משפטנים שלא נבחרה מעולם קובעת את מדיניות ההגירה, החוץ והביטחון של המדינה

ערוץ 7 , י"ח בניסן תשע"ח

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
צילום: הלל מאיר/TPS

בתנועה למשילות ודמוקרטיה תוקפים בחריפות את בג''ץ ומזהירים כי בית המשפט העליון שיבש לחלוטין את מדיניות ישראל בכל הנודע למסתננים.

''לא פחות מ-3 פעמים ביטל בג"ץ את חוקי הכנסת להרחקת המסתננים, בחודש האחרון חיבלו שופטי בג"ץ במתווה הגירוש למדינה שלישית ולמעשה ארגונים חוץ פרלמנטריים נטלו חלק פעיל בקמפיין נגד מדיניות הכנסת והממשלה.

''הטיפול בסוגיית המסתננים הוא סימפטום לבעיה עמוקה של היעדר משילות. האחריות מוטלת על כתפי נתניהו וראשי סיעות הקואליציה", אמרו בתנועה.

אנשי התנועה למשילות מסבירים כי ממשלת ישראל לא היתה חזקה מספיק כדי לעמוד במפולת שגילגל עליה בג"ץ, כלשונם, ונכנעה למציאות החדשה שיצרו השופטים.

''ראש הממשלה מצוי כעת בחוסר אונים ושוקל באיזו ברירה רעה עליו לבחור. כך בג"ץ שיבש את מדיניות ההגירה של ישראל, ללא סמכות וללא אחריות.

''לצד זאת, נבחרי הציבור וראש הממשלה לא יכולים לגלגל עיניים. ביכולתם להציב לבית המשפט העליון גבולות ברורים. נתניהו מסרב להעלות לועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק שקידמה התנועה למשילות ודמוקרטיה, שתשיב את זכות העמידה, ותמנע מבית המשפט לעסוק בהכרעות ערכיות ופוליטיות.

''אם רק בעלי זכות עמידה היו יכולים לעתור לבג"ץ, בג"ץ לא היה יכול לפסול את מתווה ההרחקה, אלא רק לדון בטענה של מסתנן מסוים. וודאי שהוא לא היה יכול לפסול את נוהל ההחזרה החמה, או שלבים מוקדמים יותר''.

בתנועה למשילות הדגישו, ''אין אף מדינה דמוקרטית שבה קבוצת משפטנים שלא נבחרה מעולם קובעת את מדיניות ההגירה, החוץ והביטחון של המדינה. המצב הזה חייב להיפסק''.