מאות שיחזרו את הטיול שלא נגמר

30 שנה לאחר הלינץ' בו נרצחה תרצה פורת הי"ד שחזרו בני המשפחה, חברים ומטיילים את מסלול הטיול בו צעדו אז תרצה וחבריה.

עדו בן פורת , כ' בניסן תשע"ח

לזכרה של תרצה פורת הי"ד
לזכרה של תרצה פורת הי"ד
צילום: יהודית מזרחי

למעלה 500 מטיילים צעדו אתמול (רביעי) במסלול בו צעדה תרצה פורת הי"ד לפני כשלושים שנה יחד עם חבריה, בטיול שנגדע באיבו.

תרצה, אז רק בת 14, בת לרב יוסף ולנחמה ואחות בכורה לשתי אחיות ואח, צעדה יחד עם חבריה עד אשר נתקלו בפורעים ערבים שניסו לבצע בהם לינץ', שנגמר לבסוף במותה בירי של תרצה.

תרצה וחבריה, בני נוער אלון מורה, טיילו אז, ביום הרביעי של חול המועד פסח, מעוצרין לתל ארומה. כאשר הגיעו בסמוך לכפר ביתא תקפו אותם פורעים ערבים באופן ברוטאלי במטרי אבנים ומכות.

נסיונות המאבטחים להגיב בירי לא הועילו, והחבורה הובלה לתוככי הכפר. במהלך התקרית שארכה כמה שעות נהרגה תרצה ונפצעו כמה מהנערים. מאבטח אחד נפצע אנוש והשני קשה. רק אתמול, 30 שנה לאחר האסון הקשה, שחזרו המטיילים את מסלול הטיול המתוכנן במלואו.

לטיול שהתקיים בסיוע אגף הישובים של המועצה האזורית שומרון, הצטרפו ראש מועצת שומרון יוסי דגן, משפחתה והוריה של תרצה ומטיילים מכל רחבי הארץ שנענו לבקשת המשפחה והצטרפו לטיול, ובני הנוער של אלון מורה דאז שחזרו היום לראשונה לאותו מסלול, ושחזרו את רגעי האימה.

אביה של תרצה, הרב יוסף פורת אמר: "אנחנו מביטים קדימה. הספקנו כבר לחתן תרצה אחת ועוד אחת, וישנן עוד כמה 'תרצות' במשפחה ובשומרון כולו, ואנחנו משתדלים ממקום של אמונה בצדקת הדרך להיות חזקים. והטיול הזה מחזק אותנו ואת עם ישראל".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר, "חזרנו היום כדי לעבור את אותו טיול יחד עם משפחתה של תרצה אבל הפעם לסיים אותו. בראש מורם. אנחנו זוכרים את תרצה ואנחנו זוכרים את המחויבות שלנו לארץ הזו. לכל שעל שבה. באנו לומר לא תפחידו אותנו. אנחנו כאן. נצעד בכל שביל. על כל גבעה. נטייל ללא חשש וכך גם היום".

בני הנוער של אז הגיעו היום. כולם בשנות הארבעים לחייהם ודיברו על התחושות הקשות מצד אחד והשמחה על החזרה מהצד השני.