עיתונאי "הארץ" עתר לבג"ץ נגד נתניהו

אורי משגב, איש שמאל, טוען כי ראש הממשלה לא יכול להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות כפי שאישרה ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים.

אורלי הררי , כ"ו בניסן תשע"ח

טקס הדלקת המשואות
טקס הדלקת המשואות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עיתונאי "הארץ" אורי משגב עתר היום (רביעי) לבג''ץ נגד החלטת ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים ולפיה ראש הממשלה נתניהו ידליק את המשואה ה-13 בטקס הדלקת המשואות לפתיחת יום העצמאות ה-70 לישראל.

משגב, איש שמאל, טוען כי מדובר בהחלטה שאינה חוקית ונתניהו אינו רשאי להדליק משואה בטקס הממלכתי.

בעתירתו הוא מבקש מבג''ץ להוציא בדחיפות צו על תנאי "כדי למנוע הפרה מוחלטת של הכללים והתקנות שנקבעו בהחלטת ממשלת ישראל בנושא ושעל קיומם הוקפד עד כה במסגרת הטקס''.

לדברי משגב, ההחלטה לאפשר לנתניהו להדליק משואה נעשתה תוך עקיפה מוחלטת של הגוף המוסמך על ידי המדינה לדון בזהותם של מועמדים להדלקת המשואות, ''הוועדה הציבורית המייעצת להמלצה על מועמדים להדלקת משואות".

"הנני עותר לבית המשפט כאזרח פרטי, החרד לדמותה של ישראל כמדינת חוק וסדר דמוקרטית", נאמר בעתירה. ''בעשותי כן, אני ממלא תפקיד של עותר ציבורי, המייצג אינטרס ציבורי ראשון במעלה ומבטא את קולם הדומם של רבים מאזרחי ישראל ערב חגיגות ה-70 לקיומה".

משגב הוסיף בעתירתו, ''אני מבקש לאפשר לבית המשפט בשבתו כבג"צ למלא את ייעודו הטהור והבסיסי ביותר – היכל הצדק, שדלתו פתוחה בפני כל. מסיבה זו גם בחרתי לכתוב את העתירה בעצמי, ולבוא בשערי בית המשפט כשאינני מיוצג בידי עורך דין''.