הבובות של ניצולות השואה "חזרו לחיים"

70 שנה אחרי שלוש ניצולות שואה זכו "לקבל חזרה" את הבובות שאיבדו במהלך השואה וסימלו עבורן את הילדות והתום.

יוני קמפינסקי , כ"ו בניסן תשע"ח

שלוש נשים ניצולות שואה ממועדון "מפגש בכפר" זכו "לקבל חזרה" את הבובות שאיבדו במהלך השואה.

נאוה סלמון, רכזת במועדון "מפגש בכפר" של שורדי שואה בניהול "סביון" העמותה למען האזרח הותיק בכפר סבא, חשבה על רעיון מרגש: לאמץ את מיזם "בובה לחיים" של עמותת "מרפא לחיים" ההופך ציורי דמויות של ילדים חולים - לבובות, כשהבובנאית יעל אוריאלי מכינה בובות מהציורים.

היא הציעה לשלוש נשים מהמועדון, שלושתן ניצולות שואה, לצייר בובות כדי להכין להן בובות כמו שעושים בעמותה עבור הילדים.

ליהיא לפיד, רעייתו של ח"כ יאיר לפיד אשר ליוותה את הפרויקט סיפרה, "כשיצאנו לדרך, לא ידענו אם זה יצליח. האם ניתן יהיה להפוך את הציורים האלו לבובות אמיתיות ואיך יגיבו שורדות השואה".

רות באומן ולאה מאיר ציירו בובות שהן זכרו מילדותן, בובות שהיו עבורן הסמל של התום, של ימי טרום המלחמה ומרים ולדבסקי ציירה את עצמה כפי שהיא זוכרת.

שלושתן ציירו תוך כדי שהן יורדות לפרטי פרטים החל מצבע העיניים, דרך סוג העור של הנעליים ותחושת הבד של השמלה.

יעל אוריאלי הבובנאית, הסתובבה בחנויות, עם רשימת החלומות שלהן. מחפשת בדים מדויקים. "פחדתי", היא מודה, "שמא זה לא יהיה בדיוק כמו בזיכרון שלהן". כל כך היא רצתה לדייק.

אתמול, במפגש השבועי של הקבוצה במועדון הקשישים בכפר סבא, העניק צוות העמותה את הבובות לשורדות השואה. החוויה הייתה מרגשת עד דמעות.

עיניה של רות באומן הוצפו דמעות כשהיא קיבלה את הבובה, היא לא האמינה. היא ישבה ומלמלה ״ללה שלי, ללה״. זה היה שם הבובה של ילדותה. וכמו חזרה אליה לרגע הילדה ההיא, זו שכל ילדותה נלקחה ממנה, יחד עם משפחתה. הן התבונונו כל אחת בבובה שלה. ולא נותרה עין יבשה באולם.