יום העצמאות ה-70
טקס הדלקת המשואות - השידור המלא

בהר הרצל בירושלים התקיים הטקס הממלכתי לפתיחת חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, בהשתתפות ראש הממשלה ויו"ר הכנסת.

ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ח | עודכן: 08:40

טקס הדלקת המשואות
טקס הדלקת המשואות
צילום: הלל מאיר/TPS

טקס הדלקת המשואות המרכזי הפותח את חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל נערך הערב (רביעי) בהר הרצל בירושלים.

הטקס נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. תפילת ''יזכור'' הנועלת את יום הזיכרון הוקראה, ואז הונף דגל ישראל בראש התורן והחלו חגיגות יום העצמאות ה-70.

''בשנת 70 לספירה כבתה המנורה אבל היום בשנת 70 לעצמאות ישראל המנורה היא סמל מדינתנו ואורותיה חזקים מתמיד", אמר נתניהו בנאומו. "גם היום יש מי שרוצה לכבות את האור שלנו. אני מבטיח לכם שזה לא יקרה. האור שלנו תמיד יגבר על החושך שלהם".

ראש הממשלה הוסיף, רק אנחנו, שהיינו כעלה נידף בסופת הגלות, אנחנו סירבנו להיעלם, סירבנו להיטמע, אנחנו שמרנו אמונים לציון". לדברי נתניהו "גם כיום איננו נמנעים ממאבק מול אלה שרוצים להכחידנו. כי אנחנו יודעים שלהגן על עצמנו בכוחות עצמנו זוהי תמצית העצמאות. אנחנו נחושים מתמיד, אנחנו חזקים מתמיד. אם נדרש להגן על עצמנו נעמוד באתגר ונבטיח את נצח ישראל".

נתניהו הודה לארצות הברית ולנשיא דונלד טראמפ. "כולנו מוקירים את הברית האיתנה עם ארצות הברית ומברכים את ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כמדינתנו ולהעביר לשם את השגרירות", אמר.

"הערצה עמוקה לישראל מחלחלת סוף סוף לעוד מקום חשוב - למדינות ערב. וכאן אני מאמין טמונים זרעים אמיתיים לשלום. ידינו מושטת לשלום לכל שכנינו שחפצים בשלום. ולאויבנו שחושבים שאנו תופעה חולפת - בעוד 70 שנה תמצאו כאן מדינה חזקה שבעתיים. כי מה שעשינו עד כה זוהי רק ההתחלה. מנורת ישראל תאיר לנצח", דברי ראש הממשלה.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בטקס כי "בשבעים שנות עצמאות הגענו יחד להישגים מופלאים. יחד גידלנו פעם תפוזי ג'אפה כתומים, ויחד אנחנו מגדלים היום עגבניות שרי מהונדסות. יחד לחמנו פעם כשבידנו דוידקה, נפוליאונצ'יק ועוזי, ויחד אנחנו נלחמים היום כשמעלינו פרושה כיפת ברזל''.

לקול מחיאות הכפיים אמר יו"ר הכנסת ''יחד הצמחנו בישראל נווה מדבר דמוקרטי, ויחד הפכנו את ארצנו הקטנטונת למעצמה טכנולוגית עולמית, שהצדק והמוסר מובילים אותה".

אדלשטיין התייחס בנאומו למגוון האזרחים שקיים בישראל ואמר שבעיניו החיבורים שביניהם - הם סוד הקסם הישראלי. "החיבורים בין כיסוי הראש לכובע המצחייה, בין שומרי החומות ופורצי הגבולות, בין אלו שחיים בעולם של סברא, ואלו שחיים בעולם של סייבר, בין בני דור הפרחים ובני דור המסכים.

''ומבין כולם, ממש כולם, צומחת ועולה החברה שלנו כמו פסיפס מופלא של שבטים וגוונים, אמונות ודעות, ארצות מוצא ואורחות חיים. הגיוון – הוא מקור העוצמה שלנו, המורכבות – היא הדלק שבמנוע הצמיחה שלנו''.

אדלשטיין התייחס למתחים בחברה ואמר "במקום לחלום על מרחב ישראלי משותף, לפעמים אנחנו בוחרים לאמץ את סיסמת הפיצול: 'איש לאוהליך ישראל'. לכבוד יום העצמאות השבעים שלנו, יש לי הצעה לסיסמה חדשה ברוח מורשת החדשנות: 'מה טבו אוהליך יעקב, משכנותיך ישראל'.

''מה טובו אוצרות התרבות והרוח המשותפים שלנו, שהתכנסו כאן מארבע קצוות תבל מה טובו הפנים השונות שלנו. מה טובו הדעות השונות שלנו! אם נאמין בכך בלב שלם, יפלו החומות, יוסרו המחיצות וימשיך להתרחש הפלא הישראלי ונוכל כולנו להמשיך ולשיר יחד: 'הללויה על מה שהיה ומה שעוד לא היה - הללויה''.

את המשואה השיא אדלשטיין לכבוד דור המייסדים שהתיישבו בערים, באוהלים, במעברות ובעיירות הפיתוח, "שבידיהם החשופות הפכו את הלא יאמן - למובן מאליו", וכן לכבוד ירושלים, הכנסת, חיילי צבא ההגנה לישראל וכל זרועות הביטחון וכן השיא המשואה בתקווה לשובם במהרה של כל השבויים והנעדרים.