אנטישמיות - בשל מדיניות הגירה שגויה

"העליה בתופעת האנטישמיות - תוצאה ישירה של מדיניות הגירה בלתי אחראית של בריסל", נמסר מלשכת ראש הממשלה ההונגרי

בן שאול , ב' באייר תשע"ח

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
צילום: רויטרס

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, טוען כי מדיניות הגירה "לא אחראית" של האיחוד האירופי יוצרת אי סובלנות דתית במערב היבשת המאיימת על האוכלוסיה היהודית.

במסגרת אירועי יום הזיכרון לשואה בהונגריה נמסר מלשכתו כי "יש רק דרך אחת להיאבק בעליה המדאיגה בתופעות האנטישמיות. אירופה חייבת לחזור לערכיה שנובעים ממסורות יהודיות־נוצריות, חוסר הסובלנות שמאיים על אירופה – תוצאה ישירה של מדיניות הגירה בלתי אחראית של בריסל – מתבטא באלימות חסרת תקדים בחצי המערבי של היבשת".

אורבן נחשב למתנגד החריף ביותר להגירת המוסלמים לאירופה. גם במערכת הבחירות הוא המשיך להתבטא נגד הגירה והשמיץ את ג'ורג' סורוס, המיליארדר היהודי-אמריקני. סורוס, יליד הונגריה, המעודד כניסת מהגרים אליה ולמדינות אחרות במרכז אירופה ובמזרחה.

בשבוע שעבר הביעה הקהילה היהודית בהונגריה שביעות רצון מבחירתו המחודשת של ראש הממשלה ויקטור אורבן שבשנים האחרונות לחם נגד האנטישמיות במדינה והצליח להוריד את אחוזי האנטישמיות בצורה ניכרת.

אורבן, נבחר בפעם הרביעית לכהן כראש הממשלה. מפלגתו של אורבן ובעלת בריתה קיבלו 134 מתוך 199 המושבים בפרלמנט, הרוב הנדרש לשינוי החוקה במדינה, מה שיאפשר לו לבצע שינויים כפי שהבטיח במהלך הבחירות.

הרב ברוך אוברלנדר, אב"ד בד"ץ בודפשט, צוטט כאומר כי "יהודי הונגריה נשמו לרווחה עם היוודע תוצאות בחירות, שמפלגת יוביק הימנית קיצונית לא התחזקה ולא תתקרב לשלטון. חוזים שונים ניבאו שהם יכפילו וישלשו את כוחם, ואף יכולים להגיע למצב של רוב בפרלמנט, דבר שמאד הדאיג את רוב רובם של היהודים כאן.

"צריך לומר שלמרבה הצער היו אף הרבה יהודים ליברלים שניסו להשפיע על הבוחרים לבחור במפלגה אנטישמית גזענית זו. למצב אבסורדי זה הצטרף גם מר מיקלוש ארדיי, ראש הקהל של קהילת הודמזוושרהיי בדרום מזרח הונגריה, ממנהיגי הקהילה הניאולוגית בהונגריה.

"כל זה רק הוסיף לדאגה בלב היהודים. ועכשיו ברוך השם התברר שלא ינום ולא יישן שומר ישראל, וראש הממשלה הנוכחי ימשיך לכהן עוד ארבע שנים. ראש הממשלה הנוכחי הוכיח בשנים האחרונות ידידות לאינטרסים של יהודי המדינה ולקהילות היהודיות, ואנו מצפים שכך ימשך בע"ה''.