איך נראה האינטרנט לפני 20 שנה?

כיצד נראו פעם אתרי האינטרנט, אילו רשתות חברתיות היו כאן לפני פייסבוק וטוויטר, היכן קהילות גיימרים נפגשו ומי זו "מומו הפרה"?

אלירן אהרון , ז' באייר תשע"ח

אתר הכנסת ב-1996
אתר הכנסת ב-1996
צילום מסך מתוך התערוכה

לרגל כנס ארכוב האינטרנט הראשון בישראל, שיתקיים בימים ראשון – שני, 29-30/4 בספרייה הלאומית בירושלים, עלתה לרשת תערוכה דיגיטלית המסכמת עשרים שנות קיומה של הרשת בישראל, משנת 1996 עד 2016.

ארכיוני האינטרנט מאפשרים לא רק להביט לאחור אל העבר הדיגיטלי, אלא ממש לגלוש באינטרנט כפי שהיה בכל נקודה בזמן ולכן הספרייה הלאומית "קוצרת" את האינטרנט הישראלי - שומרת את האתרים במלואם, כפי שהיו בעבר.

על בסיס פעולתה השוטפת של הספרייה, אנשי הדיגיטל שלה וחוקרי המעבדה הפתוחה למדיה ומידע של האוניברסיטה הפתוחה, אצרו תערוכה בת 67 אתרים ישראלים.

התערוכה מציגה כיצד נראו בעבר האתרים והרשתות החברתיות: מאתר הכנסת, דרך בנק ישראל, מאקו, שירונט, עצומה, אבטיח ועד "מומו הפרה", ynet, הארץ ועוד.

לדברי אנשי הספרייה: "הצפייה באתרים שלא שרדו את הזמן והשוואות בין האתרים בגרסתם המקורית לגרסתם הנוכחית(ממש "לפני ואחרי") מעניקה פרספקטיבה לשינויים, שחלו באינטרנט הישראלי. אך לא פחות גם בשינויים שחלו בנו הגולשים. לדוגמא: עמוד השער של אתר הארץ משנת 1996 חסר כמעט כל תוכן ומתמקד בהפניות, רשת חבר'ה עזרה לנו לחפש את החברים מהצבא ואתר 'אבטיח' ריכז עבורנו את כל השירים המשובשים בעברית.."


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il