נאבקים באנטישמיות: כרטיס אדום לשנאה

שיתוף פעולה נדיר במיוחד בין הקונגרס היהודי העולמי ומועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי יוביל מאבק באנטישמיות בספורט. "נבעט באנטישמיות"

נרי וייס , ח' באייר תשע"ח

ראשי הקונגרס היהודי עולמי עם אברמוביץ'
ראשי הקונגרס היהודי עולמי עם אברמוביץ'
צילום: שחר עזרן

סוף לאנטישמיות בספורט. פרוייקט משותף וראשון מסוגו של הקונגרס היהודי העולמי ומועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי מתעתד למגר את תופעת האנטישמיות ממגרשי הספורט בכלל, ואלה שבאנגליה בפרט.

הפרוייקט הייחודי ושיתוף הפעולה הנדיר בין הקונגרס היהודי העולמי ומועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי, הושק כבר בתחילת העונה במהלך משחק באצטדיון הביתי של הכחולים - הסטמפורד ברידג'.

צ'לסי, שהבעלים שלה הוא המיליארד הרוסי-יהודי רומן אברמוביץ', שמה לה למטרה למגר את תופעת האנטישמיות בספורט, ועתה עם שיתוף פעולה נדיר של הקונגרס היהודי עולמי היא גם יכולה לעשות זאת.

במסגרת הפרויקט המשותף יובילו הצדדים שלוש יוזמות חדשניות שמטרתן לעודד אוהדים, גורמים ממשלתיים ואת הציבור הרחב לפעול כנגד אנטישמיות בספורט באופן רציני ומעמיק. הפרויקט נבנה על ידי צוות מיוחד של הקונגרס היהודי העולמי, לאחר ניתוח והבנת האתגרים העומדים בפני עולם הספורט בנושא, ונפתח עם שלוש פעילויות בינלאומיות.

הפעילות הראשונה במסגרת שיתוף הפעולה, יוצאת לפועל בימים אלה ולא רק באנגליה - גם בישראל ובארצות הברית יתקיימו פעילויות שונות ומגוונות במטרה למגר את הרעה החולה, כשבימים אלו תתקיים תחרות Pitch for Hope בקרב סטודנטים, למציאת רעיונות חדשים שבכוחם לרתום את רוח הספורט ולגשר בין דתות, קבוצות אתניות ולאומים שונים. הסטודנטים שיעלו לגמר יוזמנו אל אצטדיון סטאמפורד ברידג', שם יציגו את הצעותיהם בפני פאנל שופטים אשר יורכב מנציגי הקונגרס היהודי העולמי ומועדון הכדורגל צ'לסי. בכל מדינה יזכה פרויקט מנצח אחד ויעניק לקבוצה המנצחת פרס בשווי 10,000 דולר לפעילות הפיילוט. בסוף השנה התחרות עתידה להתרחב גם לצרפת ולגרמניה ויתכן מדינות נוספות.

הפעילות השנייה תכלול סדרת סרטונים ותכנים חינוכיים שיופצו בעולם, למטרת העלאת המודעות בנושא אנטישמיות וגזענות. הסדרה תשלב שחקנים, אוהדים וכן ניצולי שואה. התכנים יופצו במהלך עונת הכדורגל 2018/19 במשחקים וברשתות החברתיות.

בשלב השלישי, במחצית 2019, יארחו הקונגרס היהודי העולמי והמועדון צ'לסי, פורום מיוחד של גורמי ממשל וחברה, התאחדויות כדורגל, שחקנים וקבוצות מכל העולם. אשר יובילו תהליכים גלובליים לטיפול בתופעת האנטישמיות.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר אמר עם תחילת שיתוף הפעולה כי "הקונגרס היהודי העולמי גאה לשתף פעולה יחד עם מועדון הכדורגל צ'לסי ובעליו, רומן אברמוביץ', במאמץ הקריטי להוצאת כרטיס אדום לתופעות השנאה, אנטישמיות ואלימות אשר מתרחשות באצטדיוני הספורט סביב בריטניה וברחבי אירופה והעולם כולו."

רומן אברמוביץ', הבעלים של הקבוצה האנגלית המפוארת אמר: "אני שמח לציין כי היוזמה הרחבה שהשקנו בצ'לסי למאבק באנטישמיות- זוכה לתגובות חיוביות מאוד בקרב האוהדים והקהילה. שיתוף הפעולה הזה הוא הצעד הבא לחיזוק מאמצינו אלה, ואני גאה לחבור לקונגרס היהודי העולמי אשר ידוע בהנהגתו ומומחיותו בתחום. אני מאמין כי מאמצינו המשותפים יחוללו שינוי אמיתי בתופעת האנטישמיות בבריטניה ובעולם כולו."

רוברט זינגר, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, אמר כי "צ'לסי מובילה באומץ קמפיין נגד מגפת האנטישמיות בספורט. אנחנו מבקשים ממועדוני ספורט והתאחדויות נוספות ללכת בעיקבותם, להפוך מילים למעשים, לאכוף באפס סובלנות את השנאה ולחנך את האחר על סכנותיה. הדרך לפנינו לא תהיה קלה, אך אני בטוח כי יחד, נצליח לבעוט את האנטישמיות מהמגרשים אחת ולתמיד".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il