"להילחם באנטישמיות בפולין ואוקראינה"

50 חברי קונגרס אמריקנים דורשים ממחלקת המדינה לפעול נגד שתי המדינות המזרח אירופיות בעקבות "הכחשת השואה והאדרת הנאציזם" כדבריהם.

ניסן צור , י"א באייר תשע"ח

הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"ב
צילום: Amos Ben Gershom/ GPO

חמישים מחברי הקונגרס האמריקני חתמו על מכתב בו הם קוראים למחלקת המדינה להילחם בהכחשת השואה והאדרת הנאציזם "בחסות המדינות".

המכתב עליו חתמו 50 חברי הקונגרס הוא יוזמה של הסנטורים הדמוקרטים רו חאנה ודיוויד סיסיליני שקראו למחלקת המדינה לפעול נגד פולין ואוקראינה בעקבות "הכחשת השואה והאדרת הנאציזם" כדבריהם.

"אנו קוראים לכם להצטרף אלינו ואל ארגוני זכויות אדם בעמידה מול האנטישמיות ושנאת הזרים, על ידי כך שתקראו לממשלות פולין ואוקראינה לדחות חד משמעית את עיוות השואה ואת כיבודם של משתפי הפעולה עם הנאצים, ולדרוש מהם להעמיד לדין פושעים אנטישמיים" כותבים הסנטורים הדמוקרטיים, שגם דורשים ממחלקת המדינה לפרט איזו פעולות היא נוקטת כדי לפקח על מקרים של הכחשת השואה בפולין ואוקראינה.

הסנטורים גם תקפו בחריפות את ממשלת אוקראינה על כך שהיא נותנת חסות להאדרת הנאציזם. "מטרידה במיוחד העובדה כי חלק ניכר מהאדרת הנאציזם באוקראינה היא בחסות ממשלתית" נטען במכתב, בו מובאות דוגמאות לטקסים לזכרם של משתפי פעולה עם הנאצים, כאשר במקרים רבים גורמים רשמיים בממשלת אוקראינה לקחו חלק בטקסים.

חברי הקונגרס גם טוענים כי התופעות של הכחשת השואה והאדרת הנאציזם בשתי המדינות מצטרפת לתופעה דומה בשנים האחרונות במדינות נוספות בוהן הונגריה, סלובקיה, רומנית והמדינות הבלטיות. "זו מגמה מטרידה המצריכה תגובה חזקה מצד ממשלת ארה"ב" כותבים הסנטורים.

בסיום המכתב הם גם דורשים מהממשל האמריקאי למנות שליח מיוחד שיפקח את התגברות האנטישמיות במדינות המדוברות וידווח לממשל האמריקאי, על מנת שמחלקת המדינה תוכל לפעול נגדן.