המאבק בגזענות: הכירו את ה-TOPLIST‏

מאגר מומחים יוצאי אתיופיה להופעות בתקשורת יוצא לדרך. שרת המשפטים שקד: "צעד חשוב נוסף לשוויון הזדמנויות לבני העדה האתיופית"

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח

עושים שינוי. יוצאי אתיופיה כבר לא זקוקים להפגנות
עושים שינוי. יוצאי אתיופיה כבר לא זקוקים להפגנות
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות של משרד המשפטים תשיק מחר (חמישי) את TOPLIST - מאגר מקוון של מומחיות ומומחים ישראלים יוצאי אתיופיה בנושאי אקטואליה, כלכלה, רווחה, תרבות, אמנות, מדע, רפואה, היי-טק ועוד מגוון נושאים רחב.

זאת, במסגרת יישום של המלצות דו"ח פלמור, שהצביעה על הצורך בהגברת ההנכחה החיובית של יוצאי אתיופיה בתקשורת הישראלית בכלל, וכמומחים המתראיינים על נושאים העולים על סדר היום הציבורי בפרט.

על פי מחקר שערכה חברת "יפעת מחקרי מדיה", ביזמת היחידה הממשלתית לתיאום המאבק הגזענות במשרד המשפטים, אנשי העדה האתיופית זוכים לייצוג חסר בתקשורת הישראלית. מהנתונים עולה כי גם כשהם מופיעים בה, לרוב מדובר בסוגיות שליליות, לעתים קרובות כאלה הקשורות לפלילים. כתוצאה מכך בני העדה מוצגים כאוכלוסייה מוחלשת או כקורבנות. רק 0.68% מכלל הדמויות שנראו או הוזכרו בתקשורת בתקופת המחקר היו יוצאי אתיופיה, בעוד חלקם באוכלוסייה הוא 1.67%.

מאגר המומחים, שהוקם על ידי ארגון 'אנו – עושים שינוי' עבור היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, מיועד לשימושם החופשי של מערכות התקשורת, עורכים, מפיקים ומארגני כנסים, ומהווה יישום של אחת מההמלצות המרכזיות של וועדת פלמור למיגור הגזענות הממסדית נגד יוצאי אתיופיה, במטרה להביא ישראלים יוצאי אתיופיה, מומחים בתחומם, לקדמת הבמה התקשורתית בשלל נושאים המעסיקים את החברה בישראל, להעשיר ולגוון את השיח הציבורי.

שרת המשפטים, איילת שקד, אומרת כי "התקשורת הישראלית היום הטרוגנית יותר משהייתה בעבר. עם זאת, אין ייצוג מספיק לבני העדה האתיופית".

"צעד זה של הנכחת בני העדה בתקשורת מהווה צעד חשוב נוסף בעשייה שלנו לשוויון הזדמנויות ומיגור פערים לבני העדה האתיופית. משרד המשפטים מחויב לנושא, ואני שמחה שהיחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות פועלת במרץ להשגת היעדים", דברי שקד.

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, מוסיפה כי "יוצאי אתיופיה כמעט ואינם מיוצגים בתקשורת הישראלית כיום, וכשהם כבר שם, לרוב זה יהיה בהקשרים שליליים. מציאות זו מקבעת תפיסות גזעניות, ועלינו לפעול לשנותה. המשמעות של הנכחה חיובית היא להרגיל את צרכן התקשורת לראות מפעם לפעם רופא יוצא אתיופיה, מומחה בתחום הביטחון או איש חינוך, ובכך, באמצעות חשיפה מגוונת, לייצר שינוי תודעתי".

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, ציין כי "התקשורת היא אחד הכלים המרכזיים המשפיעים על הציבוריות הישראלית, ככל שמרחב זה יהיה מגוון ושוויוני יותר, התקשורת תבטא בצורה מיטבית את המציאות בארץ ואת מגוון האוכלוסיות בה, ותביא למציאות חברתית שוויונית וצודקת יותר".