מנהלת מורשת הר הבית יצאה לדרך

המנהלת, שעל הקמתה הוחלט לפני כשנה, יצאה לדרך ובראשה יעמוד ד"ר אייל דוידסון. השרה רגב: "מחזירים את העובדות והאמת לשיח"

ניצן קידר , כ"ה באייר תשע"ח

הר הבית
הר הבית
צילום: מתי עמר/TPS

לפני כשנה אישרה הממשלה הצעת החלטה של השרים מירי רגב וזאב אלקין על הקמת מנהלת מקצועית משותפת למשרד התרבות ולמשרד לענייני ירושלים, אשר תרכז את הפעילות לקידום מורשת הר הבית בתחומי המחקר, המידע וההסברה.

העיתון 'בשבע' חושף הבוקר כי בשקט בשקט, מתחת לרדאר החלה המנהלת לפעול לפני כשבוע – לקראת יום ירושלים, כשבאמתחתה תקציב פעילות ראשוני של 4 מיליון שקלים, שהוקצה מטעם שני המשרדים שהובילו את ההצעה – משרד התרבות והספורט והמשרד לענייני ירושלים.

בראש המינהלת עומד ד"ר אייל דוידסון, חוקר תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל בתקופה העות'מאנית ואחד האנשים שעוסקים בהיסטוריה של ירושלים במשך שנים.

חשוב לציין שעד היום ממשלת ישראל לא התייחסה באופן רשמי להר הבית ומשרדי הממשלה התנערו מהטיפול בו. התוצאה היתה שנכנסו לשם כוחות ערביים, בעיקר קיצוניים כמו הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית – תוך ניצול הואקום לטובתם.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, מסבירה כי "למנהלת יש שני תפקידים עיקריים לרכז ולהשלים את כל החומר המחקרי וההיסטורי בנוגע למורשת שלנו בהר הבית ולהנגיש אותו לציבור בארץ ובעולם. אני מצפה שהמנהלת תביא לשינוי בשיח הציבורי ביחס לזיקה שלנו להר הבית, ועסקתי בכך עוד כיו"ר ועדת הפנים. יש מנהיגים בעולם שבטוחים שהר הבית הוקם במאה ה-8 על ידי המוסלמים. אנחנו לא יכולים לבוא בטענות אליהם או לאונסק"ו שמכנים אותנו כובש זר בהר הבית, כשאנחנו לא מטפחים את המורשת שלנו שם ומלמדים את העולם כולו שההר הזה הוא המקום הכי קדוש לעם היהודי".

רגב מוסיפה כי "ברור שהעובדה שממשלות ישראל עד היום לא התייחסו בצורה משמעותית למקום הזה, למרות המרכזיות שלו במורשת שלנו, זה אבסורד. אל הוואקום הזה נכנסו כמובן אחרים שטוענים לבלעדיות על המקום. כמו שאתה יודע גם אם יחפרו מאוד מאוד עמוק, לא ימצאו שרידים של בית מקדש פלסטיני מלפני 2,000 או 3,000 שנה. זה אולי ייקח קצת זמן אבל אנחנו נחזיר את העובדות והאמת לשיח".

"אני שמחה שתכנית זו אושרה גם ע"י ראש הממשלה והיא באה לתת מענה לבורות, חוסר ידע ואיומים מצד המוסלמים. כאילו הזכויות בהר הם שלהם בלבד. יש תחושה שאסור לנו לדרוש זכויות לגיטימיות בהר. מטרתה של המנהלת היא להאיר ולהעיר את הציבור להנגיש לו מידע לא כדי לצאת למלחמה חלילה, אלא כדי להמחיש את הזכות המוסרית וההיסטורית שלנו ואת הקדושה של המקום עבורנו. הבורות וחוסר הידע מטעים גם את מדינות העולם שמקבלות החלטות שנובעות מציניות בינלאומית אבל גם מבורות שאותה אנו באים לתקן", אמרה השרה.

היא גם חושבת שהקמת המנהלת תקדם גם את שינוי המציאות הקיימת בהר. "המצב הנוכחי הוא בלתי ראוי. אמרתי זאת מספר פעמים בעבר, יהודים צריכים להתפלל על הר הבית. גם בית המשפט העליון העיר לא מעט פעמים על האפליה הקשה הזו. אנחנו לא מונעים מערבים להתפלל במסגד שבקצה ההר ובוודאי שאנחנו צריכים לאפשר לעצמנו להתפלל בהר. תפקידנו כממשלה לפעול לכך שכל אזרח ואזרחית במדינת ישראל יתפללו במקומות הקדושים שלהם והעובדה שדווקא יהודים במדינת ישראל אינם רשאים לחופש פולחן ואינם רשאים להתפלל בהר הבית היא אבסורד שאינו יכול להימשך".

"ממשלת ישראל צריכה לפעול מול הערוצים הרלוונטיים על מנת שיהודים יוכלו להתפלל בהר בדיוק כמו שמוסלמים מתפללים במסגד. זו הדרך לשלום האמיתי. כמו שאתה יודע מעורבים בכך הרבה גורמים, העניין הזה אינו בתחום סמכותי, אבל אני מאמינה ובטוחה שלא רחוק היום שזה ישתנה ויהודים יתפללו בהר".