חשיבותו של שמאי מקרקעין: רכישת נכס

הציבור הישראלי נוהג לנקוט משנה זהירות כאשר ברכישה (או במכירה) של נכסי נדל"ן.

, ב' בסיון תשע"ח

עסקת רכישה
עסקת רכישה
צילום: יח"צ

אולי בגלל סכומי הכסף הגדולים באופן יחסי שמתגלגלים בעסקאות מסוג זה, אולי בגלל חוסר הרצון המוטמע בנו ש"לא לצאת פראיירים"; אולם תהיה הסיבה אשר תהיה – בהחלט יש לשבח את כל מי שפונה לעזרתו של שמאי מוסמך לפני ביצוע עסקת נדל"ן.

ההבדל בין שמאי מקרקעין לבין שמאי דירות

אמנם יותר ויותר ישראלים נוהגים להזמין שמאי על מנת להעריך את שווי הנכס המדובר, אולם ראוי להבהיר תחילה נושא שעדיין לוט בערפל, והוא הבלבול בין שני מונחים סמוכים: שמאי מקרקעין ושמאי דירות. האם אדם שמבקש לרכוש נכס צריך להזמין שמאי דירות או שמאי מקרקעין? לכאורה אם הנכס הוא דירה אזי התשובה ברורה, אבל מה אם מדובר בנכס אחר?

למעשה, ההבדל בין המונחים פשוט מאוד: אין מקצוע כזה, "שמאי דירות". המקצוע היחיד שקיים הוא שמאי מקרקעין, שחלק בלתי נפרד מעבודתו הוא בין הערכת וניתוח שוויים של נכסים, ביניהם גם דירות. אלא שבעוד זהו חלק משמעותי מאוד בעבודתו של שמאי המקרקעין, לא ניתן לכנות את מקצועו "שמאי רכוש או דירות". ממש כפי שאם נלך לסופרמרקט כדי לרכוש דגני בוקר, לא נאמר שהלכנו אל "החנות של דגני הבוקר"...

מה עושה שמאי המקרקעין?

כאשר השמאי מנתח את שוויה של דירת מגורים, הוא מעריך מספר אלמנטים בה ובסביבתה. תחילה כמובן הוא בוחן את מספר החדרים והשטח שלה, אבל גם האם קיימות בדירה חריגות בניה (כגון מרפסות לא חוקיות). גם מצבה המשפטי נבחן, לרבות בדיקה של הזכויות בה ורישום המקרקעין שלה.

בנוסף בודק שמאי המקרקעין האם יש בקרבתה מפגעים (כגון מפגעי רעש), האם הם קבועים או זמניים, כיצד הם משפיעים על הדירה. כמו כן השמאי בודק האם קיימים מבני ציבור בסביבת הדירה והאם קיימות תכניות לפיתוח האיזור בו היא נמצאת.

לאחר שבחן את כל המידע הקיים אודות הדירה וסביבתה בהווה ובעתיד, השמאי מוסיף למשוואה נתונים דומים ולבסוף משתמש בגישה השוואתית לעומת עסקאות דומות באיזור על מנת להעריך את שוויו של הנכס.