נשק חדש נגד מתפרעים: "רחפן שוקו"

משרד הביטחון חושף פיתוח טכנולוגי חדש לפיזור הפרות הסדר בגבול רצועת עזה: רחפן המטיל שקיות עם מי בואש.

רפאל לוי , ב' בסיון תשע"ח

נשק חדש נגד מתפרעים: "רחפן שוקו"
נשק חדש נגד מתפרעים: "רחפן שוקו"
צילום: דוברות משרד הביטחון

מנהל מחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) במשרד הביטחון חושף היום (רביעי) על רקע הפרות הסדר בגבול רצועת עזה ובאיו"ש, פיתוח חדש שיסייע ללוחמי צה"ל לפיזור מפרי סדר באמצעים לא אלימים.

מדובר ב"רחפן שוקו" שפותח על ידי מפא"ת ובשיתוף התעשייה ביטחונית ישראלית, במיוחד עבור אירועי השבוע הנוכחי – ובראשם יום הנכבה. מהנדסי מפא"ת החלו לעבוד על הפיתוח, שנותן מענה לא אלים לפיזור הפרות סדר, החל מתום חג הפסח.

השבוע החל הרחפן את פעילותו המבצעית ברצועת עזה, כאשר פעילותו הוגדרה כמוצלחת ויעלה מאוד. בעזרת הפיתוח החדש, כוחות צה"ל לא נדרשים להגיע לנקודה קרובה לגבול – כאשר כל הפעילות נעשית מהאוויר ועל ידי הכוחות הקרקעיים ובהחלטת המפקד בשטח.

כאמור, מדובר בפיתוח מבוסס רחפן אשר פותח על ידי תעשייה ביטחונית ישראלית. הרחפן מיועד לנשיאת משקלים כבדים ומתאים למגוון שימושים וכן לטיסה בגובה נמוך. היכולת לפיזור מפרי סדר לא היתה בין שימושיו המתוכננים, אך כשעלה הצורך – בוצע שינוי ייעודו בזמן קצר.

שקיות מי הבואש המושלכות מהרחפן
צילום: דוברות משרד הביטחון

על הרחפן הולבשה מעטפת המסוגלת להכיל כמות גדולה של שקיות מי בואש – הנקראות בעגה המבצעית "שוקו".

לרחפן יש יכולת לשחרר, על פי דרישה, את אותן שקיות מהאוויר לקרקע. השקיות מתבקעות, התוכן שפוגע במפרי הסדר ומניס אותם. חשוב לציין כי מדובר בפיתוח אשר נבדק ואינו מזיק גם במקרים של פגיעה ישירה.