חודש הדיאלוג המדיני בין ישראל וסין

אחרי ארבע שנים של הפסקה, יצאה סגנית שר החוץ לשיחות עם הסינים לאור שדרוג היחסים בין המדינות בעת האחרונה.

ניצן קידר , י"א בסיון תשע"ח

חוטובלי במהלך פגישותיה בסין
חוטובלי במהלך פגישותיה בסין
צילום: שגרירות ישראל בסין

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי יצאה לסין במסגרת חידוש הדיאלוג המדיני לאחר הפסקה של ארבע שנים.

היא קיימה פגישות במשרד החוץ הסיני עם סגן שר החוץ הסיני וסגן השר לענייני המזרח התיכון.

הדיאלוג עסק בקידום היחסים בין המדינות, לאור שדרוג היחסים בין ישראל לסין לשותפות מקיפה בתחום החדשנות שנוסדה בביקור רה"מ בסין ב-2017.

חוטובלי אמרה במהלך הביקור, "אני מגיעה משבוע חגיגי בירושלים, השבוע חנכנו 3 שגרירויות בעיר הבירה שלנו, ואנו מצפים כי כל המדינות יעבירו את שגרירויותיהם לירושלים הבירה בקרוב".

היא קראה למארחיה לשקול את העברת שגרירותם לירושלים. "אני פונה אליכם, כאומה בעלת מסורת עתיקה, וקוראת לכם לכבד את הקשר בין 3,000 השנים בין העם היהודי לירושלים בירתו ההיסטורית".

בפגישות עלה נושא "רכבת החדשנות", יוזמה של חשיפת טכנולוגיות ישראליות לציבור הסיני על ידי רכבת שתעבור במספר תחנות בדרך המשי בסין.

סגנית שר החוץ הזמינה את סגני השרים ואת סגן הנשיא הסיני לביקור בארץ במסגרת וועידת החדשנות. כמו כן הוצע שיתוף פעולה בתחום החקלאות במסגרת פרויקט הדגל הסיני "יוזמת דרך המשי החדשה".

חוטובלי שוחחה עם מארחיה על הנושא האיראני ועל ההשפעה של איראן במזרח התיכון, בדגש על המעורבות האיראנית בסוריה. בשיחות עלו גם השלכות פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין.

במהלך הפגישות עלה נושא התנהלות ישראל בגבול רצועת עזה וסגנית השר הביעה התנגדות חריפה ליוזמת כווית במועצת הביטחון להצבת כוחות בינלאומיים בגבול עם עזה. "ישראל מצפה לתמיכה סינית כאשר היא פועלת להגן על גבולותיה", אמרה חוטובלי.

כשנשאלה בנושא המו"מ המדיני עם הפלסטינים ענתה כי "פתרון שתי המדינות כשל בשל סירובה של ההנהגה הפלשתינית להכיר בקיומה של ישראל כמדינה יהודית".

"ההנהגה הפלסטינית ממשיכה לדבוק בטרור ומקרה עזה מוכיח שכל נסיגה ישראלית מסוכנת לישראלים, רעה לפלסטינים ומסכנת את היציבות האזורית. ישראל שואפת לשלום וכדי לקדם אותו חשוב שהביקורת הבינלאומית תופנה אל אויבי השלום ותומכי הטרור", סיכמה חוטובלי.