כתבי אישום בפרשת רשת המאחזים הבדואים

בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים יוגשו כתבי אישום בפרשת רשת המאחזים הבדואים שהוקמו באזור רחובות-גדרה.

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ח

מאחזים בדואים במרכז
מאחזים בדואים במרכז
צילום: תנועת רגבים

בסוף השבוע שעבר הורה בית המשפט המחוזי בלוד לזרז את הגשת כתבי האישום בפרשת רשת המקבצים הבלתי חוקיים שהוקמו באזור גדרה, רחובות, ובסמוך לבסיס תל נוף.

בעתירה שהגישה תנועת רגבים פורט כי בשנתיים האחרונות התרחשה תופעה זו, הודות להתנהלות שיטתית שהחלה ברכישה חלקית של קרקע באופן חוקי, ונמשכה בהשתלטות אגרסיבית על קרקעות פרטיות סמוכות השייכות לחקלאים יהודיים, שרובן נרכשו בראשית המאה ה-20.

באיזורים שגודרו בקפידה, נבנו חממות שלמראית עין נראו כמיועדות לחקלאות, אך בפועל הוסבו רובן למתחמי מגורים. גידור השטחים והקמת הסככות בוצעו תוך חריגה מהמותר בחוק.

מעקב שביצע איש קש מטעם תנועת רגבים שצויד במצלמה נסתרת, העלה כי חלק ניכר מעסקאות אלו, בוצעו גם תוך העלמת מס לכאורה של מאות אלפי שקלים, וכי מתחת לחממות החקלאיות המוקמות בשטח, מסתתרים שימושים בלתי חקלאיים בעליל: מבני מגורים, קולטים סולאריים לאספקת חשמל, צלחות לווין, פאב מאולתר ואפילו בריכות שחיה.

במהלך הדיון בעתירת רגבים הודתה היחידה הארצית לפיקוח על הבניה, כי ישנם כמעט 20 מקבצים בלתי חוקיים שהוקמו בשנתיים האחרונות באזור, וכי החלה לפעול במרחב במהלך השנה האחרונה.

במקביל פנתה תנועת רגבים לרשות המיסים לפתוח אף היא בחקירה, עקב חשד להעלמת מס שיטתית בפרשה.

בשיחה שניהל איש הקש מטעם רגבים שהציג את עצמו כמי שמתעניין ברכישת קרקע, תועד איברהים אבו עסא, מי שעומד לכאורה בראש הרשת, מציע לאיש הקש לשלם 'בשחור' על רוב העסקה ולדווח לרשויות המס רק על חלק קטן ממנה. אבו עסא הסביר לאיש הקש כי כל הרוכשים דיווחו על סכום נמוך יותר מזה ששילמו בפועל, ובכך הצליחו לחמוק מתשלום מס.

"הודות לחשיפת הפרשה והתיעוד הנסתר, הפעלנו לחץ על הרשויות ששיפרו באופן ניכר את פעילות האכיפה במרחב, ובעקבות פניותינו הגישו מספר כתבי אישום כנגד העבריינים", אומר עו"ד בועז ארזי מהמחלקה המשפטית של תנועת רגבים. "העתירה הוכיחה מעבר לכל ספק, את היקפיה הרחבים של התופעה, ובית המשפט קיבל למעשה את טענותינו והורה על הגשת כתבי אישום נוספים. אנו נמשיך במעקב אחרי פעילותן של רשויות החוק על מנת שיגבירו את הלחץ וההרתעה עד למיגור התופעה".