הנזק מטרור העפיפונים: 5 מיליון שקלים

שר האוצר חושף את הנזקים הכלכליים של טרור העפיפונים: "5,000 דונם נשרפו. החקלאים יקבלו מקדמות של 50% באופן מיידי".

חזקי ברוך , כ"א בסיון תשע"ח

משה כחלון
משה כחלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר האוצר, משה כחלון התייחס אחר הצהריים (שני) בפתח ישיבת סיעת כולנו למכת הטרור והפשיעה החקלאיים כולל תופעת עפיפוני הטרור שפוגעת קשות באחרונה ביישובי עוטף עזה.

"הפשיעה והטרור כנגד החקלאות הפכו למכת מדינה. בחודשים האחרונים החקלאות בישראל נמצאת תחת מתקפה. בדרום, יישובי עוטף עזה סובלים ממתקפות בלתי פוסקות של טרור העפיפונים. בצפון ובכל רחבי הארץ מתפשטת תופעה של פשיעה חקלאית וונדליזם", אמר כחלון.

לדבריו, "כבר לפני כחודש, עם תחילת תופעת עפיפוני התבערה הגעתי לעוטף עזה והכרזתי שמדינת ישראל מכירה בתופעה כטרור לכל דבר ועניין והתושבים יפוצו עד השקל האחרון. עד כה נפתחו 25 תביעות אשר כוללות כ-5,000 דונם חיטה, מטעים ומערכות השקיה. כל התביעות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים".

כחלון ציין כי המקדמות על הסכומים הללו ישולמו בהקדם. "בכדי להקל על החקלאים, לעבור את התקופה הקשה הזאת החלטנו היום על מתן מקדמות של 50% מגובה הנזק המשוער והיתר יטופל במהירות האפשרית ללא עיכובים".

"החקלאים שלנו הם אנשים חזקים שעברו תקופות קשות ולא ישברו מטרור העפיפונים. "לפני מספר שעות קיימתי דיון עם שר החקלאות בו החלטנו על הקדמת 16 מיליון שקלים לטובת ביטוח מסובסד לחקלאים שיפגעו מפשיעה חקלאית כבר בחודש הקרוב", הוסיף השר.

הוא אמר עוד כי "מדובר בחלק מתכנית כוללת למיגור הפשיעה החקלאית שאנחנו מגבשים עם משרדי החקלאות וביטחון הפנים. כחלק מהתכנית נתגבר את כוחות הביטחון באזורים הרלבנטיים, נחמיר את הענישה ונטיל קנסות מוגדלים על הפושעים".

"אנחנו רואים בחקלאות ובשמירה על קרקעות ישראל ערך עליון וענף כלכלי חשוב. ממשלת ישראל עומדת לצידם של החקלאים בתקופה הקשה שהם עוברים – לא נפקיר אותם", סיכם השר כחלון.