לא איבדנו את כוחו של הספר

בין אם הספר מכונן קשרים, בין אם מנציח רגעים ובין אם מקום מפלט, שבוע הספר הוא ההזדמנות להיזכר בסגולותיו.

ד"ר דניאל ניקריטין , ל' בסיון תשע"ח

לא איבדנו את כוחו של הספר
לא איבדנו את כוחו של הספר
צילום: אייסטוק

בעיני רבים הספרים הם יעד לבריחה, מרחב של השתבללות והתכנסות בעולם פרטי, אסקפיזם.

לעיתים אף כשילד מתאהב בקריאה, ההורים חוששים שהקריאה תרחיק אותו מה'עולם' ומהחבר'ה. בעולם של מסכים, בו גם כך התקשורת בין האנשים היא חלקית, זהו הפחד הגדול ביותר של ההורה. אולם, אפשר לראות גם דבר טוב בכוחו של הספר לשאוב אותנו אליו ואל עולמו.

אחד מכוחותיו המרכזיים של הספר הוא היכולת ליצור מפגש. פעם היו אלו סיפורים סביב מדורת השבט, סיפורים שמועברים מפה לאוזן, ממנהיג לקבוצה ומשאירים חותם עמוק בנפש, אולם עם השנים הסיפורים שסופרו הוחלפו בספר ממשי, והשומעים הפכו לקורא אחד.

במפגש של אחד על אחד, הספר מול הקורא, יש כח לטוות קשרים שונים לחלוטין: זה מתחיל בין מעצב הכריכה לאדם בחנות ספרים שמתלבט באיזה ספר לבחור, וממשיך בין הסופר לקורא, בין המספר לשומע. הסיפור הוא אחד הכלים הקסומים שמאפשרים מפגש בין קטן וגדול, בין חכם לפשוט.

אבל לא רק זה, אם ננצל את רגעי הקסם שבעת קריאת הספרים, נוכל להעמיק חיבורים ביננו. לא אחת תפסו אותי ילדיי מעלעל בספרים שלהם, מתענג על הציורים, על העולם שטוות המילים. הסיפורים יכולים לחבר אותנו, לתת לנו במתנה רגעים יפים של יחד, של היקסמות והנאה.

במקרא נסמכו אל ה'ספר' שני נסמכים, שמלמדים על כוחן של המילים, כוחו של הספר: 'ספר כריתות' שמכריז על פרידה ומנציח התרחקות; ולעומתו 'ספר הברית', המחבר בין הצדדים ומביא אותם למרחב של קשר, להנצחה של הסכמה. הברית כרוכה בספר, באמונה בנצחיות המילה, באיתנותה. התרגלנו לאחד הפלאים הגדולים של היצירה האנושית: היכולת לשמר תקשורת, לשחזר אירוע חד פעמי של שיחה ויצירה בעזרת מיכלי סיפור ומחשבה – ספרים.

שורשיה של המילה, כך לימדונו הלשונאים, היא ב'מסע'. הקשר בין המסע לספר, מתייחס אל התקופה הקדומה, שבה ה'ספר' היה האגרת שאיתה נוסע השליח אל מושא הכתיבה, אל הנמען. אף שכלי הרכב השתנו, והאגרות היום עוברות באופן וירטואלי הרבה יותר, עדיין המסע מקופל בין דפיו של הספר – מסעו של הכותב ומסעו של הקורא. מסעו של השליח, סיפורו של המסע והתהליך, של ההצלחות, הסיבוכים והאתגרים, וכמו בכל ספר טוב, הדרך לא פחות חשובה מהיעד.

בין אם הספר מכונן קשרים, בין אם מנציח רגעים ובין אם מקום מפלט, שבוע הספר הוא ההזדמנות להיזכר בסגולותיו. ביכולת שלו להעמיק את המחשבה, להעביר אותנו תהליך אישי ומשפחתי, ולזכור כמו פעם, לעצור רגע את מרוץ היומיום, ופשוט לצלול לתוכו.

הכותב הוא מרצה בחוג לספרות במכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום