גורם אמריקני לערוץ 7:
"תוכנית השלום לא תוצג במעמד צד אחד"

לדברי הגורם, כל עוד הפלסטינים יחרימו את האמריקנים, התוכנית לא תגובש סופית. בשבוע הבא יגיעו לאזור ג'ייסון גרינבלט וג'ארד קושנר

ניצן קידר , ל' בסיון תשע"ח

נתניהו וג'ייסון גרינבלט
נתניהו וג'ייסון גרינבלט
Photo by Matty Stern/US EMbassy TEl Aviv

גורם בממשל האמריקני המעורה בגיבוש 'תוכנית המאה' של הנשיא טראמפ למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים אומר לערוץ 7 כי לפי שעה, אין תאריך יעד להצגת התוכנית, כל עוד הפלסטינים מסרבים להידבר עם האמריקנים.

"תוכנית השלום לא תוצג במעמד צד אחד. אנחנו עוד רחוקים מהרגע שבו נביא אותה לצדדים, משום שכרגע יש רק צד אחד שעוסק איתנו בהידברות אינטנסיבית", אמר הגורם.

הוא הודה כי נכון לעכשיו האמריקנים אינם מצליחים, גם דרך מתווכים, להגיע להידברות עם הפלסטינים. בשבוע הבא עתידים להגיע לישראל השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר. השניים יקיימו מספר פגישות בנושא התוכנית עם בכירים ישראלים כולל ראש הממשלה, אך הם לא יגיעו לרמאללה, שם הם אינם נחשבים רצויים.

בימים האחרונים התרבו הדיווחים לפיהם האמריקנים נמצאים על סף גיבוש תוכנית השלום שתוצג בקרוב. אלא שבצד הישראלי קיבלו מספר איתותים לכך שבואם של קושנר וגרינבלט, נועד להציג רעיונות לתוכנית שטרם התגבשה באופן סופי - ולנסות לאתר תאריך יעד רחוק להצגתה כשמקביל יימשכו הניסיונות להביא את הפלסטינים לשולחן, בעיקר בסיוע לחץ סעודי ומצרי.

ראוי לציין כי גורמים בסביבת נתניהו כבר אמרו כי ראש הממשלה מתכוון לשקול בכובד ראש כל תוכנית שיציע הנשיא לפתרון הסכסוך בין ישראל והפלסטינים, גם אם היא תכלול מה שהגדירו 'גלולות מרות' עבור הצד הישראלי.