"אסור לציונות הדתית לשתוק"

רפי קפלן תמה איך הגיעה מדינת ישראל למצב שלקצינים אסור להזכיר את שם השם, "לא ייתכן שקצין דתי לא יוכל לדבר את אמונתו".

בני טוקר , ב' בתמוז תשע"ח

ליברמן בבה"ד 1
ליברמן בבה"ד 1
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

אסור לציונות הדתית לשתוק

רפי קפלן, מנכ"ל מעלה-המרכז לציונות דתית וחבר מרכז הבית היהודי, אב לקצין קרבי, יוצא בחריפות כנגד החלטת הרמטכ"ל שלא לקדם את את תת אלוף עופר וינטר.

בדבריו שואל קפלן כיצד קורה ש-40% ממסיימי בה"ד 1 הם חובשי כיפה, 50% מהמח"טים בחי"ר הם חובשי כיפות ולעומת זאת 0% מפקדים בעלי כיפה באוגדות המרחביות, ו0% באלופים. מה קורה לסטטיסטיקה ולקצינים חובשי הכיפה לאחר תפקידי המח"ט ואיך כולם מתמוססים בדרך.

"אני שומע את שר הביטחון ושרים אחרים לצד קצינים בכירים מדברים בסגנון יהיר, וכל העת חסר לי אזכור שם ה' והביטחון בצור ישראל וגואלו, ולא רק ההתרברבות והגאווה הצברית המוגזמת בהישגנו העצומים ובטכנולוגיות בשדה הקרב ובהגנה על העם והמולדת. אני כואב על כך שיש המנסים לעצור את הכיוון הערכי מוסרי שהוא וקצינים בעלי אמונה בריבונו של עולם מביעים".

בראיון לערוץ 7 אומר קפלן שמצער לחשוב שכדי להתקדם בצה"ל צריך לשתוק, "כל כך הרבה קצינים מוכשרים עם כיפות סרוגות ואמירות ברורות שהם מאמינים בה', ושאפשר לנצח את האויב ולא רק בכוחי ועוצם ידי, לא מקודמים ואף אחד מהם לא נמצא בין האלופים, זה אומר משהו. לפני שבועיים עשינו כנס לזכרו של אורי אליצור על היחסים בין הכיפה הסרוגה לצה"ל והאלוף במיל' גרשון הכהן אמר שם שכל עוד אתה משאיר את אלוקים בבית, אתה יכול להתקדם וזה מקומם, מדוע סגן רמטכ"ל בעבר יכול לדבר על השואה או קצינים יכולים לדבר על להט"בים אבל מי שרוצה להתקדם שלא יזכיר את ה'".

קפלן חושש מההשלכות, "אני חושש שאצל חלק זה יכול לגרום שהם יתייאשו מראש, והנחושים שבהם יצטרכו לקוות, כפי שקיוו אפי איתם ועופר וינטר, שדברים ישתנו או שהם יצטרכו להסתפק בלהיות מג"דים או מח"טים. יש כאלה שאומרים שעופר וינטר היה צריך להיות חכם ולשתוק, אבל אני שואל האם לחזק לוחמים לפני הקרב ולהגיד מה שאתה מאמין זה לא חכם".

לדבריו הציונות הדתית חייבת להשמיע את קולה, "הרבה מהאג'נדות היום בצה"ל זה בגלל כל מיני ארגוני שמאל אנטי דתיים שעושים הרבה רעש, וגם אנחנו צריכים לעשות רעש מהצד השני. אנחנו יודעים גם שהיום בצבא היחס לדת וקדושה הוא לא במצב טוב, שמעתי לא מזמן מאחד השכנים שלי בעפרה שהבן שלו רוצה לעזוב את בה"ד 1 בגלל כל מה שקורה שם עם הבנות והערבוב עם החיילות, הוא לא יכול לעמוד בזה.

חזרתי הביתה ושאלתי את הבן שלי אם זה נכון והוא אמר לי שזה אפילו יותר גרוע, אז אני שואל למה שותקים אסור לשתוק צריכים לצעוק. שואלים כל הזמן למה החרדים לא מתגייסים אבל אנחנו רואים שהם לא מצליחים להחיל את הכיפות סרוגות בצה"ל, אז איך הם רוצים את החרדים בצה"ל, אולי הם רוצים שרק נסתער ולא נהיה מקובעי המדיניות, אנחנו לא יכולים להסכים לזה".