לשמר את ההיסטוריה של הציונות התורנית

לקראת שנת ה-100: תנועת הנוער עזרא מבקשת להקים ארכיון דיגיטלי לציונות התורנית.

אורלי הררי , י"ג בתמוז תשע"ח

אלקין ודה מלאך
אלקין ודה מלאך
צילום: תנועת עזרא

מזכ"ל תנועת הנוער ''עזרא'', שאול דה מלאך, נפגש אמש (ב') עם שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין לקראת שנת ה-100 להקמת התנועה.

הפגישה עסקה במגוון תחומים שעל סדר היום הציבורי ובמהלכה דובר בין השאר, על פרויקט דיגיטציה יחודי ראשון בסוגו של ארכיוני התנועה, שהיא למעשה תנועת הנוער היהודי הראשונה שקמה.

הארכיונים מכילים חומרים רבים אודות הסיפור של הציונות התורנית, סיפור שנשכח במהלך השנים בשל מאבקי כוח היסטוריים.

הפרוייקט יאפשר להעמיק ולהנגיש את תולדותיה של הציונות הדתית ואת חלקה בקום המדינה לכל בית, משפחה ובית ספר בארץ ובעולם. בתוך כך גם יאפשר לראות את הזווית ההיסטורית של הציונות הדתית בצורה קצת אחרת בהווה ולאורך עשרות השנים האחרונות.

כזכור, סניפיה הראשונים של תנועת עזרא הוקמו כבר במהלך 1917 בגרמניה ובשנת 1919 התכנסה הועידה הראשונה המסמלת את הקמת התנועה. תנועת עזרא נמצאת על סף פתיחת שנת ה-100 שלה. ''עזרא'' היא תנועת נוער תורנית המכילה כ20 אלף מדריכים וחניכים ובאמתחתה לא מעט הישגים בעלי השפעה לאורך השנים וכעת.

מזכ"ל התנועה שאול דה מלאך אמר כי "ישנו צורך עצום לשמר את ההיסטוריה של הציונות התורנית למען הדורות הבאים. ההיסטוריה שלנו היא נר לרגלינו בהווה והיא זו המאפשרת לנו את צמיחתנו גם בעתיד.

''הקמת תנועת עזרא לפני 100 שנה היא אחד מהאירועים המשמעותיים ביותר של הציונות הדתית שאת השפעותיה ניתן למצוא עד היום בקו בלתי מתפשר של תנועה תורנית אמיתית. אנחנו עם הפנים קדימה והדיגיטציה של הארכיון היא רק פעילות אחת מתוך מגוון תחומים בהם נפעל בשנת ה-100 של התנועה", הוסיף.