המודעה לא פורסמה? העלון יפצה

עלון מקומי בביתר עילית יפצה את יו"ר האופוזיציה בעיר ב-25,000 שקלים בגין אפלייה. עו"ד בן גביר: בית המשפט העביר מסר ברור.

ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשע"ח

מסר ברור. בן גביר
מסר ברור. בן גביר
צילום: הלל מאיר/TPS

פסק דין שניתן לאחרונה חייב את העיתון המקומי "גל ביתר" לפצות את מנחם זיידה, יו"ר האופוזיציה בביתר עלית ב-20,000 ש"ח בתוספת 5,000 ש"ח שכר טרחת עו"ד והוצאות משפט.

תחילתה של הפרשה לפני כשנתיים, אז ביקש זיידה לפרסם בעיתון את המוקד הרפואי בביתר אותו הקים יחד עם אחרים, על מנת לעדכן את תושבי העיר ביתר בדבר פעילות המוקד.

אלא שלזיידה ציפתה הפתעה. בעל העיתון הודיע שמכיוון שמקימי המוקד הרפואי מזוהים עם האופוזיציה בעיר הוא איננו מעוניין לפרסם את המודעה, זאת מחשש שפרסום מודעה של המוקד יראה אצל ראש העיר כמחאה אישית נגדו, בעוד הוא אינו מעוניין להסתכסך עם העירייה בשל פרסום המודעה.

זיידה ניסה לשכנע את בעל העיתון שהמודעה איננה פוליטית אך בעל העיתון סרב שוב ושוב לפרסם את המוקד וטען כי אין לו כוונה להפסיד את ראש העיר והעירייה כלקוח בעקבות פרסום המודעה.

לאחר שלא נותרה לזיידה ברירה, ולאחר שקיבל אישור מבית דין, תבע זיידה את העיתון בבית משפט השלום בבית שמש. העיתון טען בבית המשפט כי חוק איסור הפליה לא חל עליו, כי אין לו קשר לראש העירייה וכי בביצוע פרסום לטובת זיידה יש כדי לפגום בקשר עם העירייה ופרסומים מטעמה. לטענתו זהו שיקול עסקי שעלון פרסומי רשאי לשקול.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

השופטת מאיה אב-גנים ויינשטיין קיבלה את התביעה ודחתה את כל טענות העיתון. השופטת קבעה כי החוק חל על העיתון. באשר לטענה כי לעיתון הזכות לשקול שיקול עסקי את מי לא לפרסם קבעה השופטת, "בכתב ההגנה נטען ש'לנתבעים יש זכות לסרב לפרסום מודעות, על פי שיקול דעתם הבלעדי', אלא שתפיסת הנתבעים שגויה. המחוקק הביע דעתו שבמקרים מסוימים ייסוגו חופש ההתקשרות והקניין של בעלי עסקים פרטיים אל מול עקרון השוויון. הנתבעים אינם רשאים להפלות בין הפונים והמבקשים לפרסם בעלוניהם".

עוד קבע בית המשפט כי מחומר הראיות עולה מפורשות שהעיתון סרב לפרסם את מודעת המוקד מטעמים פוליטיים הקשורים ביריבות הפוליטית שבין זיידה לראש העירייה והיות וזיידה חבר באופוזיציה. לאור זאת קיבל בית המשפט את התביעה ופסק כי העיתון יפצה את זיידה.

עו"ד איתמר בן גביר פרקליטו של מנחם זיידה בירך על החלטת בית המשפט ומסר, "בית המשפט העביר מסר ברור גם לעיתונים בביתר עילית וגם לעירייה: לא ניתן להפלות על רקע פוליטי, לא ניתן להפנות על רקע השתייכות מפלגתית ומי שיפלה ישלם פיצויים משמעותיים".